Konkurs, objęty honorowym patronatem Marszałka Sejmu RP Bronisława Komorowskiego i Minister Edukacji Narodowej Katarzyny Hall, ma na celu poszerzenie świadomości uczniów na temat przemian 1989 roku.
Marszałek Bronisław Komorowski, podczas oficjalnego ogłoszenia konkursu 1 czerwca 2009 roku na specjalnie zorganizowanej w tym celu konferencji prasowej, nie krył, jak ważna jest ta wiedza dla młodego pokolenia. – To jest najnowsza historia naszego kraju, o której w szkołach uczy się za mało. Nasze pokolenia doskonale pamięta te wydarzenia. Pamięć należy wykorzystać, a konkurs jest ku temu doskonałą okazją – powiedział.
Przedmiotem konkursu były prace plastyczne w formie plakatu lub hasła, które w ciekawy i oryginalny sposób miały przypomnieć oraz upamiętnić przemiany, jakie zaszły w Polsce w 1989 roku. Plakaty mogły być przygotowane dowolną techniką, koniecznie na kartkach formatu A2. Hasła należało wydrukować na karcie białego papieru formatu A-3, literami o wysokości przynajmniej 5cm. W szkołach prace uczniów zbierane były do 19 czerwca przez szkolne komisje konkursowe, które następnie maksymalnie 10 najlepszych prac przesyłały do komisji wojewódzkiej.
W województwie dolnośląskim na konkurs wpłynęły prace z 83 gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych oraz z 45 szkół podstawowych. Do etapu centralnego wyłonione zostały trzy plakaty i jedno hasło w kategorii szkół podstawowych oraz trzy plakaty i jedno hasło w kategorii gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych.
Spośród uczniów szkół podstawowych najlepszy plakat przygotowała Marta Kanecka ze Szkoły Podstawowej Nr 1 w Kowarach, druga była Julia Górz z Wrocławia a trzecie miejsce przypadło parze - Oldze Lipińskiej i Marcinowi Sochackiemu ze Szkoły Podstawowej Nr 1 w Świdnicy. Najlepsze hasło wśród najmłodszych przygotował Dawid Sulmiński z Miejskiej Szkoły Podstawowej w Jedlinie–Zdroju.
Spośród uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych najlepszy plakat wykonała Agnieszka Krawczyk z Zespółu Szkół Ogólnokształcących Nr 1 w Kowarach, drugi okazał się Kacper Snoch z Lubania a trzecia mieszkanka naszego miasta Joanna Deiner, uczęszczająca do Zespół Szkół Nr 4 w Wałbrzychu. Najlepsze hasło przygotował Tomasz Pelizg z Wrocławia.
Komisja centralna do 1 września 2009 roku dokona wyboru najlepszych prac spośród reprezentantów komisji wojewódzkich. Ogłoszenie wyników konkursu planowane jest do 12 września, wtedy też na terenie Sejmu RP zorganizowana zostanie wystawa wybranych prac, a autorzy tych najlepszych wraz ze swoimi nauczycielami zostaną zaproszeni do Sejmu RP na uroczyste otwarcie wystawy i ogłoszenie wyników konkursu. Więcej informacji na temat konkursu na stronie http://www.1989.edu.pl/.