Sobota, 18 stycznia
Imieniny: Małgorzaty, Piotra
Czytających: 7893
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Lekcja Braille'a

Piątek, 9 października 2009, 13:53
Aktualizacja: 16:39
Autor: Daniel Wawryniewicz
Wałbrzych: Lekcja Braille'a
Fot. Daniel Wawryniewicz
Uczniowie z klasy 3 D z PSP 28 im. Jana Pawła w Wałbrzychu wraz z nauczycielką Grażyną Nawrocką odwiedziły dziś Bibliotekę pod Atlantami i to bynajmniej nie po to, by wypożyczyć książki.

Lekcja biblioteczna w dziale dla niewidomych została przeprowadzona przez pracownika Działu Książki Mówionej Biblioteki pod Atlantami, Beaty Kościelniak.

- Jest to biblioteka dla niewidomych, słabo widzących i osób mających problemy z czytaniem, czyli dyslektyków – wytłumaczyła pani Beata, po czym zaprezentowała zaciekawionym książki mówione w postaci kaset i płyt z nagraniami.

Klasa z zainteresowaniem przyglądała się maszynie drukującej teksty napisane językiem Braille'a, którą to miała okazję zobaczyć po raz pierwszy w życiu. Następnie dzieci przeszły do Działu Dziecięcego, gdzie czekały na nie kolejne atrakcje. Poznały tam historię życia Louisa Braille'a, w postaci krótkiej notki biograficznej oraz ciekawostki związane z powstaniem alfabetu dla niewidomych.

Podczas zajęć pani Beata zaprezentowała czasopisma, książki, alfabet migowy, a także Morse'a, o którym niektórzy uczniowie usłyszeli po raz pierwszy. Dzieci – mimo swojego wieku - rozumieją problem osób niewidomych i trafnie odpowiadały na zadawane im pytania. - Osoby niedowidzące czytają przez palce, bo mają bardzo czuły dotyk – wyjaśniła rezolutnie jedna z dziewczynek.

Dla młodych uczestników spotkania przygotowano kilka zadań. Jednym z nich było rozszyfrowanie krótkich napisów zapisanych tekstem Braille'a. Oprócz zapoznania się ze wspomnianym alfabetem, dzieci miały także możliwość napisania własnego tekstu, dzięki specjalnym tabliczkom i dłutkom.

- Widzieliście maszynę, która drukuje takie teksty, teraz macie szansę cos napisać – tłumaczyła pani Beata. – Lecz to nie takie proste, trudnośc polega na tym, że trzeba pisać od prawej do lewej strony, oraz tworzyć lustrzane odbicia literek. Klasa była pod wrażeniem całych zajęć, chętnie i aktywnie uczestnicząc w lekcji.

- Okazuje się, że osoba niewidoma może żyć pełnią życia, napotykając tylko na nieliczne ograniczenia – podsumowała Grażyna Nawrocka.

Czytaj również

Copyright © 2002-2025 Highlander's Group