KWIECIEŃ POD ATLANTAMI
KONKURS / do końca kwietnia, Filia nr 7 (Piaskowa Góra)
„Moja Nowa Biblioteka” – w związku ze zbliżającymi się przenosinami Filii nr 7 do nowej siedziby, zapraszamy dzieci i młodzież z Piaskowej Góry do udziału w konkursie plastycznym. Pokaż nam, jak widzisz swoją nową bibliotekę! Konkurs adresowany jest do uczestników wieku od 6 do 16 lat. Prace należy składać w siedzibie biblioteki na Piaskowej Górze (ul. Głowna 13).
WYSTAWA / do końca kwietnia, Galeria pod Atlantami
Zapraszamy na wystawę artystów zrzeszonych w Oddziale Dolnośląskim Związku Artystów Plastyków. Ekspozycja czynna od poniedziałku do piątku, w godz. 10.00-17.00. Wstęp wolny.
KLUB „FANTASTYKA POD ATLANTAMI” / 22 kwietnia, godz. 17.00 – Atrium budynku głównego (Śródmieście)
Zapraszamy fanów szeroko pojętej fantastyki na spotkania nowego klubu. Lubisz książki i filmy z gatunku fantasy i science fiction? Chcesz zagrać w gry planszowe, bitewne oraz RPG? Przyjdź i poznaj ludzi o podobnych zainteresowaniach!
WAŁBRZYSKIE WRÓBELKI / 16, 23, 30 kwietnia, godz. 10.00 – Multimedialna Filia Biblioteczna (Podzamcze)
W kolejne sobotnie poranki rozśpiewają się dzieci, które należą do chóru prowadzonego przez Małgorzatę Wiłkomirską.
SPOTKANIE AUTORSKIE / 23 kwietnia, godz. 15.00 – Multimedialna Filia Biblioteczna (Podzamcze)
Spotkanie z Józefem Wiłkomirskim. Przeniesiemy się do fascynującego świata muzyki klasycznej i wysłuchamy najciekawszych utworów znanych światowych kompozytorów.
Historie, które warto pamiętać / 12 kwietnia, godz. 16.00 – Filia nr 7 (Piaskowa Góra)
„Będziemy znowu mieszkać na dobrej, ciepłej, starej ziemi niemieckiej, w ojczyźnie, w domu”. Co ma wspólnego z Wałbrzychem (Waldenburgiem) film Powrót z 1941 r. - największe dzieło nazistowskiej propagandy? Dowiemy się podczas kolejnego spotkania z Tomaszem Jurkiem ze stowarzyszenia Dolnośląska Grupa Badawcza.
DYSKUSYJNY KLUB KSIĄŻKI / 13 kwietnia, godz. 16.00 – Filia nr 7 (Piaskowa Góra)
Omawiać będziemy książkę Magdaleny Tulli Szum. To najodważniejsza i najbardziej osobista powieść tej autorki, zawierająca uniwersalną prawdę o kondycji ludzkiej, o niedostosowaniu, a także o potrzebie wzajemnego zrozumienia i wybaczenia.
WYKŁAD MULTIMEDIALNY / 14 kwietnia, godz. 12.40 – Filia nr 7 (Piaskowa Góra)
„Życie w Fast Foodzie” - jakie zagrożenie niosą ze sobą potrawy typu fast food? Czy producenci mówią całą prawdę? Slow food jako zdrowa alternatywa? Prezentacja dla uczniów gimnazjum. Zapraszamy wszystkich chętnych, również zorganizowane grupy szkolne.
WIRTUALNE PODRÓŻE / 14 kwietnia, godz. 15.00 – Akademia Młodych (Śródmieście)
Spacer po najciekawszych zakątkach Polski i świata, przesiąkniętych historią i pełnych malowniczych widoków – zajęcia multimedialne dzieci i młodzież
FILM / 14 kwietnia, godz. 17.30 – Galeria pod Atlantami (Śródmieście)
„Seans pod Atlantami” – Fonoteka zaprasza na projekcję i dyskusję o filmie.
ZAJĘCIA MULTIMEDIALNE / 15 kwietnia, 13.00 – Akademia Młodych (Śródmieście)
"Słowianie, tak jak Grecy - swoje mity mają" – skąd się wzięły nazwy miesięcy? Jakie dawne zwyczaje związane są z miesiącem kwietniem? Zapraszamy wszystkich chętnych, również zorganizowane grupy szkolne.
SPOTKANIA Z REGIONEM / 18 kwietnia, godz. 16.00, Galeria pod Atlantami
Prelekcję „Wschodnia części Sudetów Czeskich – Jesenicka oblast”, będącą czwartą częścią cyklu „Fizjografia Sudetów Czeskich”, wygłosi Grzegorz Rozpendowski - przewodnik PTTK.
FILM / 19 kwietnia, godz. 12.30 – Multimedialna Filia Biblioteczna (Podzamcze)
W rocznicę Powstania w Getcie Warszawskim zapraszamy na internetową premierę filmu o tym wydarzeniu. Projekcja jest częścią akcji społeczno-edukacyjnej „Żonkile”, zorganizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.
ATLANTY DZIECIOM / 19 kwietnia, godz. 15:00 – Filia nr 5 (Sobięcin)
Klub Czytających Rodzin "Tęczowa Kraina" zaprasza wszystkich do wspólnego czytania książeczki Erica Carle’a Bardzo głodna gąsienica. Razem z bohaterką przemierzymy świat w poszukiwaniu smacznych kąsków.
Klub Czytających Rodzin / 20 kwietnia, godz. 17.00– Multimedialna Filia Biblioteczna (Podzamcze)
„Stoi na stacji lokomotywa…” – zapraszamy na niezapomnianą bajkową podróż Lokomotywą Juliana Tuwima, podczas której będziemy się bawili, tańczyli i oczywiście czytali.
ATLANTY DZIECIOM / 21 kwietnia, godz. 17.00– Filia nr 7 (Piaskowa Góra)
Spotkanie Klubu Czytających Rodzin „Piaskowe Ludki”. Czy możliwa jest przyjaźń między zwierzętami? Tego Ludki dowiedzą się z książki Danuty Parlak pt. Żyrafa i Mrówka.
FILM / 21 kwietnia, godz. 17.00 – Multimedialna Filia Biblioteczna (Podzamcze)
Cykl „Warto obejrzeć” – Fonoteka zaprasza na projekcję wartościowego filmu i rozmowę.
ATLANTY DZIECIOM / 21 kwietnia, godz. 17.00 – Dział dla Dzieci (Śródmieście)
„Zaczytane rodziny” – zapraszamy na cykliczne spotkania dla dzieci i ich opiekunów. Wspólne czytanie wartościowej literatury dziecięcej.
MŁODZIEŻOWY DYSKUSYJNY KLUB KSIĄŻKI / 22 kwietnia, godz. 16.30 – Filia nr 7 (Piaskowa Góra)
Zapraszamy na spotkanie z książką Lato i Ptaszynka Katherine Catmull – opowieścią o dwóch siostrach, które wyruszają na poszukiwanie swoich rodziców i przenoszą się do baśniowej krainy.
MŁODZIEŻOWY DYSKUSYJNY KLUB KSIĄŻKI / 22 kwietnia, godz.16:30 – Filia nr 1 Dziecięco-Młodzieżowa (Nowe Miasto)
Tematem kolejnego spotkania młodzieżowego DKK będzie książka K.Zhang Co ze mnie zostało - historia dwóch dusz uwięzionych w jednym ciele, przepiękna historia o miłości, odwadze i walce o przetrwanie.
KONFERENCJA REGIONALNA / 23 kwietnia, godz. 10.30 – Galeria pod Atlantami Śródmieście)
Z okazji 110. rocznicy utworzenia Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego Pracownia Regionalna oraz Kolegium Wrocławskiego Oddziału Krajoznawczego zaprasza na konferencję „Krajoznawstwo a szlaki turystyczne”. Tematyka wykładów: „Zabytki prawa karnego na Dolnym Śląsku”, „Szlaki starego grodu”. Podczas konferencji dostępne będą ciekawe nowości książkowe w atrakcyjnych cenach. Impreza otwarta - wstęp wolny.
Dyskusyjny Klub Książki „Chmurdalia” / 25 kwietnia, godz. 15.00 – Multimedialna Filia Biblioteczna (Podzamcze)
Rozmawiać będziemy o cywilizacyjnym pośpiechu, dojrzewaniu, hedonizmie, lęku, wychowaniu – o wszystkim tym, o czym pisze Wojciech Eichelberger w swoich felietonach zebranych w książce Krótko mówiąc.
Historie, które warto pamiętać / 26 kwietnia, godz. 16.00 – Filia nr 7 (Piaskowa Góra)
Wykład multimedialny „Szczawno pierwszych powojennych dekad” wygłosi Iwona Czech - prezes Towarzystwa Miłośników Szczawna Zdroju. Opowieść o pierwszych powojennych dziesięcioleciach Szczawna: jak wyglądało uzdrowisko po zakończeniu II wojny światowej, skąd przyjeżdżali pierwsi mieszkańcy w 1945 roku, jak widzieli miasto pisarze przebywający tutaj w latach 40. i 50., jak organizowało się życie kurortu.
SPOTKANIE AUTORSKIE / 27 kwietnia, godz. 17.30 – Czytelnia Czasopism (Śródmieście)
Spotkanie autorskie ze Zbigniewem Stawujakiem – literatem, podróżnikiem, wieloletnim działaczem kultury, autorem tomiku poetyckiego Stromy jest czas.
SPOTKANIE AUTORSKIE / 28 kwietnia, godz. 17.00 – Galeria pod Atlantami (Śródmieście)
Naszym gościem będzie Jolanta Maria Kaleta – pisarka, od urodzenia wrocławianka, z wykształcenia historyk i politolog. Zafascynowana urodą regionu, a także jego tajemnicami, tutaj umieszcza akcje swoich powieści. Przez szereg lat pracowała we wrocławskich muzeach – Muzeum Sztuki Medalierskiej i Muzeum Historycznym i uczyła we wrocławskich liceach historii i wiedzy o społeczeństwie. Autorka intrygujących powieści sensacyjno-przygodowych, które odwołują się do zagadkowych zdarzeń z lat 1939-89: Obcy w antykwariacie, Lawina, Operacja Kustosz, Wrocławska Madonna, Kolekcja Hankego, W cieniu Olbrzyma, Złoto Wrocławia. Na życie jej książkowych bohaterów zasadniczy wpływ mają echa drugiej wojny światowej, jej konsekwencje oraz aktualne wydarzenia polityczne. Czytelnik w formie sensacyjnej beletrystyki może dowiedzieć się o istnieniu tajemniczego kompleksu Riese w Górach Sowich i tragedii więźniów Gross Rosen oraz prześledzić historię zrabowania i ukrycia przez Niemców podczas II wojny światowej cennych dzieł sztuki.