Chyba największym wydarzeniem będzie udostępnienie publiczności obrazu pt. „Bitwa pod Grunwaldem” autorstwa Zygmunta Rozwadowskiego i Tadeusza Popiela. Dzieło, które ma 50 metrów kwadratowych wielkości, zawiśnie w sali Konrada w zamku Książ. Obraz został namalowany 100 lat temu z okazji 500. rocznicy rozegrania tej historycznej bitwy. Na pomysł sprowadzenia obrazu, który od lat znajdował się we Lwowskim Muzeum Historii, wpadła Alicja Młodecka, szefowa Galerii Sztuki BWA w Wałbrzychu.
Pierwszy kwartał tego roku będzie obfitował również w inne wydarzenia kulturalne. Już 12 lutego na zamku Książ odbędzie się wystawa ikon. Publiczność będzie mogła obejrzeć jedną z największych kolekcji w Polsce. Do Wałbrzycha przyjadą ikony pochodzące z całego kraju.
Również na zamku Książ i również w lutym odbędzie się pierwszy z trzech zaplanowanych koncertów pod hasłem „Chopin w zamku”. W tych koncertach zaprezentują się młodzi polscy pianiści.
- W związku z 200. rocznicą urodzin Fryderyka Chopina w zamku podczas 2010 roku odbywać się będzie wiele imprez poświęconych temu wybitnemu kompozytorowi – mówi Zbigniew Kaczorowski z działu marketingu Przedsiębiorstwa Zamek Książ.
Tymczasem do Muzeum w Wałbrzychu trafi w lutym około 150 listów i autografów należących do wybitnych postaci. Będzie można obejrzeć m.in. rękopisy Adama Mickiewicza, Tadeusza Kościuszki czy Józefa Piłsudskiego. Kolekcja, która przyjedzie do Wałbrzycha, jest największą tego typu kolekcją w naszym kraju i zostanie zaprezentowana po raz pierwszy w historii.
Wałbrzyskie muzeum zamierza ponadto także uczcić 200. rocznicę urodzin Chopina. Jednak dopiero w maju będzie można w muzeum obejrzeć pierwodruki utworów muzycznych kompozytora.
Tak więc mieszkańcy Wałbrzych będą mieli okazję zobaczyć obrazy i eksponaty warte kilka milionów złotych. Organizatorzy zapewniają, że w celu ochrony eksponatów zostaną podjęte dodatkowe środki bezpieczeństwa.