Był nim Michał Banaś – absolwent geologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, pracownik Instytutu Nauk Geologicznych Polskiej Akademii Nauk w Krakowie, dydaktyk w programie Eduscience Instytutu Geofizyki PAN. Od 5 lat bierze udział w organizacji Pikników Naukowych, a od 19 lat jako miłośnik Gór Sowich bada tajemnice kompleksu Riese i służy wsparciem geologicznym dla grup poszukiwaczy.
Do szkoły przyjechał z inspirującym wykładem i ciekawą prezentacją o wulkanach. Dzieci miały okazję zobaczyć z bliska oraz dotknąć bomby wulkaniczne i najczystszej formy lawy przywiezionej z Islandii - tzw. szkło wulkaniczne (Obsydian). Przez cyfrowy mikroskop zaciekawione dzieci obejrzały pył wulkaniczny, który niektórym przykleił się do paluszków. Wszystkie prezentowane eksponaty Pan Michał przekazał szkole. Będzie to początek kolekcji, która wzbogaci przyszłą pracownię geograficzną.
Możemy zaznaczyć, że jest to początek współpracy z naukowcem, który obiecał odwiedzać szkołę cyklicznie i prowadzić zajęcia dydaktyczne, nie tylko w salach szkolnych, ale i w terenie, gdzie młodzi adepci ogólnie zwanej geografii będą mogli się nauczyć rozpoznawać minerały i skały występujące w naszej okolicy.