Szybki i prosty montaż, czyli mniejsze wydatki i oszczędność czasu
Nie każdy może pozwolić sobie na montaż kominka w swoim domu. Przeszkodą nierzadko jest być brak wystarczającej ilości miejsca albo po prostu zbyt słaby strop, którego nie można wzmocnić. W takich sytuacjach bardzo dobrą alternatywą jest koza, określana również jako kominek wolnostojący. Poza tym nie jest tu konieczne wykonanie specjalnej obudowy, przez co finalnie koszty całości również są zdecydowanie mniejsze. A kiedy pojawi się taka potrzeba, można urządzenie przestawić i na nowo zamontować w innym miejscu.
Koza – funkcjonalność to podstawa
Oprócz tego koza podobnie jak kominek może ogrzać większe pomieszczenie. A modele wyposażone w tzw. płaszcz wodny są w stanie podnieść temperaturę w więcej niż jednym pomieszczeniu, podobnie jak kominki. Sprawność takich urządzeń jest porównywalna. Dodatkowo można tutaj maksymalnie wykorzystać ciepło, a to za sprawą specjalnych ścianek paleniska. Na efektywność wpływa również deflektor, który pozwala na dopalanie cząstek opału, przez co droga spalin zostaje wydłużona. Poza tym nowoczesne kominki wolnostojące wyposażone zostały w specjalny popielnik, który umożliwia ręczną kontrolę nad procesem spalania.
Sprawdź kominki wolnostojące na www.kratki.com/sklep/pl/category/15/piece
Urok żeliwa – powrót do przeszłości
Współczesne kominki wolnostojące mogą swoim wyglądem bardzo mocno przypominać te tradycyjne. Mimo to są od nich zdecydowanie bardziej funkcjonalne. Dekoracyjne zdobienia z żeliwa mają w sobie niepowtarzalny urok, warto zadbać o taki klimat w swoim wnętrzu. Także minimaliści znajdą coś dla siebie, na rynku dostępne są też modele mające bardzo prostą formę, taką, która dyskretnie dopełni każdą przestrzeń.
Brak problemu z sadzą
Wiele osób rozważających zakup kominka wolnostojącego zapewne porzuca ten pomysł w obawie przed brudem, sadzą i koniecznością wykonywania dodatkowych prac porządkowych. Jak się okazuje, najnowsze piecyki posiadają systemy, które skutecznie ograniczają osadzanie się sadzy, a to za sprawą wbudowanego systemu czystej szyby. Chodzi tu o specjalną kierownice powietrza. Poza tym posiadają one odpowiednią szufladę, popielnik, w którym gromadzą się wszelkie pozostałości po spalonym paliwie, czyli drewnie. Dużym ułatwieniem jest też ruchomy ruszt, który podobnie ułatwia usunięcie popiołu.