Konkurs ,,Moja mama zdrowa dla mnie" jest kontynuacją akcji, którą tworzy Parlamentarna Grupa Kobiet. Celem przedsięwzięcia jest propagowanie zdrowego stylu życia oraz regularnych badań wśród kobiet. Jednak pamiętać o tym powinny nie tylko same kobiety - motywacja do badań czy też już do samej walki z chorobą - powinna wyjść także od członków rodziny, w tym od dzieci. Stąd właśnie w konkursie plastycznym zachęcano najmłodszych, aby pamiętali o zdrowiu swoich mam.
Konkurs cieszy się coraz większym zainteresowaniem. W tym roku na jego trzecią edycję wpłynęło ponad 700 prac.
- Po ilości rysunków można śmiało stwierdzić, że dzieci chcą brać udział w tego typu programach. Dzieci ukazały ogromną miłość do swoich mam, żadne nie miało problemu z uwiecznieniem jej na rysunkach - opowiadała bardzo wzruszona Katarzyna Mrzygłocka, posłanka.
Co roku organizatorki konkursu udowadniają, że tak naprawdę niewiele trzeba, by zainicjować tak pozytywną, a zarazem bardzo potrzebną akcję. Nagłaśnianie ogólnospołecznego tematu, jakim są choroby nowotworowe, spotyka się z pozytywnym oddźwiękiem. Przede wszystkim przestaje on być tematem tabu. - Myślę, że im wcześniej dzieci zaczniemy edukować w tego typu tematach, tym łatwiej w przyszłości będzie im się z nimi zmierzyć. Ja mam tylko nadzieję, że los uchroni ich przed taką lekcją życia - powiedział Paweł Łuczyński, Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 15 w Wałbrzychu.
Oczywiście poza tym nostalgicznym przesłaniem konkurs nie odbiegał zasadami od innych: miał swoich zwycięzców i atrakcyjne nagrody. W kategorii klas 0-I pierwsze miejsce zajęła Wiktoria Skupiń ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Głuszycy. W kategorii klas II-III zwyciężyła Olimpia Krawczyk z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 2 w Wałbrzychu. W kategorii prac literackich pierwsze miejsce zdobył Jakub Janiszewski z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 28 w Wałbrzychu.
Konkurs był miłym a zarazem edukacyjnym akcentem dla dzieci. Cieszy fakt, że uczy nawet tych najmłodszych szacunku oraz miłości do rodzica, nie tylko w tych pozytywnych okresach życia, ale również w tych najtrudniejszych, np. w chorobie. Bo przecież dzieci to często jedna z najważniejszych przyczyn, dla których kobieta, dotknięta chorobą, znajduję w sobie siłę i motywację do walki.