20.04.2023, godz. 19:30
Anna Lobedan – głos
Lutosławski Quartet (Roksana Kwaśnikowska – skrzypce, Marcin Markowicz – skrzypce, Artur Rozmysłowicz – altówka, Maciej Młodawski – wiolonczela)
Tomasz Januchta – kontrabas
Malwina Lipiec – harfa
M. Markowicz – Mazurek Josimy (utwór inspirowany mazurkiem Josimy Feldschuh)
G. Crumb – Black Angels: Thirteen Images from the Dark Land
G. Mahler –„Kindertotenlieder (1904 – opr. na zespół kameralny M. Markowicz)
Program koncertu poświęcony jest jednemu z najtrudniejszych tematów tak w sztuce, jak i w naszym życiu – śmierci dziecka. Punktem wyjścia dla kompozycji programu jest pięć pieśni Gustava Mahlera, które skomponował do wierszy Friedricha Rückerta. „Kindertotenlieder", bo taki jest tytuł cyklu pieśni Mahlera, to jedna z piękniejszych i bardziej poruszających jego kompozycji.
Pięć pieśni oryginalnie napisanych zostało na skład orkiestry symfonicznej. Wersję kameralną na kwartet smyczkowy, harfę, kontrabas i głos opracował Marcin Markowicz. Jego autorstwa jest również kolejna kompozycja – „Mazurek Josimy". Utwór inspirowany jest „Mazurkiem nr 4" Josimy Feldschuh, jedenastoletniej kompozytorki z warszawskiego getta. Rodzinie Josimy udało się szczęśliwie uciec z getta. Niestety, młoda kompozytorka była już wtedy w finalnym stadium gruźlicy i niedługo po ucieczce rodziny zmarła. Mazurek, jaki napisała Josima, stanowi punkt wyjścia, a jednocześnie zwieńczenie kompozycji Markowicza. Na koniec utworu bowiem usłyszymy nagranie oryginalnego „Mazurka nr 4" w wykonaniu Marcina Maseckiego.
Utwór „Black Angels" Georga Crumba napisany został jako tren lub lament odnoszący się do wojny w Wietnamie. Wyraźnie słyszalne nawiązania do grozy wojennej stały się z biegiem lat muzyczną ilustracją okrucieństw każdej wojny. W „Black Angels" tradycyjny kwartet smyczkowy poszerza swoje brzmienia zarówno o wykorzystywaną elektronikę, jak i o instrumenty perkusyjne, a także... nastrojone w odpowiednich wysokościach kieliszki z wodą. Wydźwięk tego utworu jest niezwykle mocny i idealnie dopełnia kompozycje Mahlera oraz Markowicza.
Wojna pochłania tysiące ofiar. Jednak to śmierć cywilów, a szczególnie dzieci budzi w nas największe emocje. Wciąż przecież nie możemy zapomnieć aktu rosyjskiej agresji, gdy 16 marca 2022 roku zbombardowali szpital w Mariupolu z napisem „DZIECI".
Filharmonia Sudecka im. Józefa Wiłkomirskiego w Wałbrzychu jest współorganizatorem tego koncertu.
Bilety na koncert w cenie: 30 zł – normalny, 25 zł – ulgowy dostępne są w Kasie Biletowej Filharmonii Sudeckiej (informacje: bilety@filharmonia-sudecka.pl, 501-674-397), na stronie: www.festiwaldaisy.pl oraz w bileterii online: www.kicket.com
www.festiwaldaisy.pl
www.facebook.com/festiwaldaisy