Treść i zamysł jest taki, aby fundusze pożytkowane w ramach PO KL wspierały rozwój największego skarbu każdego państwa - ludzi. Bez szkoleń, ciągłego podnoszenia kompetencji nie ma mowy o sprawnym przedsiębiorstwie czy urzędzie. W dzisiejszej, dynamicznie się zmieniającej rzeczywistości, stawiającej ciągle nowe wyzwania brak inwestycji w kapitał ludzki oznacza właściwie już nie stagnację, lecz degradację. A tę od razu odczują na swojej skórze klienci.
Szkolenia organizowane dla pracowników ZUS w ramach funduszy pozyskanych z PO KL UE obejmują kilka ścieżek. Jedną z nich jest cykl szkoleń dla ekspertów tzw. pionu dochodów Zakładu. Są to szkolenia z zakresu oceny ratingowej przedsiębiorstw. Ocena ratingowa to nic innego jak ocena kondycji danej firmy, jej możliwości spłacania zobowiązań, jej potencjału restrukturyzacyjnego. A wszechstronna ocena jest niezbędna przy podejmowaniu decyzji w zakresie dochodzenia należności z tytułu nieodprowadzonych składek na ubezpieczenia społeczne.
ZUS w 2010 roku opracował i wprowadził w życie jednolite standardy udzielania ulg i umorzeń przeżywającym trudności podmiotom gospodarczym. Zestandaryzowane działania mają służyć przedsiębiorcom - i tym, którzy już mają zobowiązania wobec ZUS, i tym, którzy widzą, że za chwilę wpadną w kłopoty finansowe. Szkolenia ratingowe dla naszych pracowników to dopełnienie tych standardów. Jednolite standardy i wysokie kompetencje urzędników ZUS pozwalają na lepszą obsługę tych klientów, którym akurat w tej chwili gorzej wiedzie się w interesach.
A przy okazji jeszcze raz zachęcam do kontaktu z ZUS gdy powstały lub spodziewamy się, że za chwilę powstaną zaległości składkowe. Zobowiązania można rozłożyć na bezpieczne, czytaj: pozwalające nadal funkcjonować na rynku, raty, można zastosować inne instrumenty finansowe. Warto z ZUS rozmawiać.