- W naszym mieście żadna z uczelni nie prowadzi kierunku historycznego, więc doszliśmy do wniosku, że Akademia może stanowić dobre miejsce edukacyjne dla entuzjastów historii, których w Wałbrzychu jest naprawdę wielu – wyjaśnia inicjator przedsięwzięcia Piotr Sosiński, wiceprezydent miasta.
Przypomnijmy, w czerwcu miały miejsce dwa wykłady, w tym o ciekawej postaci Konstantego Skirmunta, przedwojennego dyplomaty pochowanego w Wałbrzychu. Była także emisja spektaklu Teatru TV pt. ,,Golgota Wrocławska”.
Na 24 września zaplanowany jest wykład dr Anny Cichockiej pt. „Jerzy Giedroyć wobec systemu komunistycznego”, a dwa dni wcześniej, 22 września, zostanie wyemitowany w WOK-u o godz. 17.00 film pt. „Śmierć Rotmistrza Pileckiego”.
Pozostałe wykłady i prezentacje filmowe:
8 października - prof. Franciszek Marek, "Historia polskości na Śląsku",
29 października - ks. dr Krzysztof Moszumański, ,,Prymas Tysiąclecia wobec Ziem Zachodnich",
5 listopada - dr Monika Bisek, ,,Tworzenie się tożsamości kulturowej mieszkańców regionu wałbrzyskiego”,
12 listopada - dr Stanisław Bogaczewicz, ,,Osaczenie - resort bezpieczeństwa wobec hierarchii Kościoła Katolickiego w Polsce Ludowej na przykładzie kard. Bolesława Kominka".
Wykłady odbywać się będą w czwartki, o godz. 17.00 w Sali Witrażowej wałbrzyskiego Ratusza.
Ponadto w ramach WAH zaplanowane są także emisje spektakli Sceny Faktu Teatru TVP w WOK-u na Białym Kamieniu, godz. 17.00:
20 października ,,Inka”, a 10 listopada ,,Sprawa Emila B.”
Przypomnijmy, poprzednie dwie edycje Wałbrzyskiej Akademii Historycznej były wspólnym projektem wrocławskiego Ośrodka ,,Pamięć i Przyszłość” oraz Urzędu Miejskiego w Wałbrzychu i miały na celu - poprzez prelekcje historyków i kulturoznawców - przybliżenie mieszkańcom Wałbrzycha dziedzictwa oraz historii Ziem Zachodnich.
- W trzeciej edycji skupiliśmy na powojennej historii Polski, nie ograniczając tematyki tylko do Ziem Zachodnich – wyjaśnia dr Piotr Sosiński, inicjator WAH.
Partnerem III edycji Wałbrzyskiej Akademii Historycznej jest warszawskie Muzeum Historii Polski.
Na wszystkie wykłady oraz projekcje wstęp jest wolny.