Z tej okazji do szkoły przybyli samorządowcy z wiceprezydentem Zygmuntem Nowaczykiem, nauczyciele, rodzice uczniów oraz sami uczniowie.
- Mija 10 lat od nadania naszej placówce imienia Janusza Korczaka, a więc człowieka, który dowiódł, że dziecko ma swoją godność i swoje prawa – mówi Ewa Gratzke, dyrektor PG nr 6.
Jubileusz był okazją do wręczenia stypendiów uczniom osiągającym wysokie wyniki w nauce. Wychowankowie PG nr 6 zaprezentowali część artystyczną ,a reprezentanci innych placówek oświatowych z terenu Wałbrzycha wręczyli na ręce dyrektor drobne upominki i kwiaty.
Janusz Korczak, właściwie Henryk Goldszmit, urodził się w rodzinie Henryka i Cecylii Goldszmit w roku 1878 lub 1879. Polski prozaik żydowskiego pochodzenia, pedagog, publicysta. Współtwórca i kierownik żydowskiego Domu Sierot w Warszawie (1912-1942) i sierocińca dla dzieci polskich Nasz Dom (1919-1936), gdzie stosował nowatorskie metody pedagogiczne - stworzył i stosował system wychowawczy przepojony humanizmem i miłością do dziecka, który nie pozwalał na przedmiotowe traktowanie dzieci. Wykładowca Instytutu Pedagogiki Specjalnej i Wolnej Wszechnicy Polskiej. Zginął wraz ze swymi wychowankami wywieziony z Getta w 1942, dobrowolnie towarzysząc im w drodze na śmierć.
Jego myśli:
"Dziecko ma prawo do poważnego traktowania jego spraw, do sprawiedliwego ich rozważania."
"Młodość, jeśli nie drwi, nie wyklina, nie pogardza, zawsze pragnie zmienić wadliwą przeszłość."
"Kto ucieka od historii, tego historia dogoni. Godność zachować w niedoli!"
"Ma człowiek obowiązki, własne myśli, bo to jest jego warsztat pracy."
"Dzieci! Dumne miejcie zamiary, górne miejsce marzenia i dążcie do sławy - coś z tego zawsze się stanie."
Publicznym Gimnazjum nr 6 im. Janusza Korczaka powstało na bazie zlikwidowanej Publicznej Szkoły Podstawowej nr 32 im. Janusza Korczaka. Gimnazjum nosi imię Janusza Korczaka od roku 2002. Od września 2004 r. szkoła jest członkiem Stowarzyszenia Szkół Innowacyjnych. Szkoła przynależy do Polskiego Stowarzyszenia im. Janusza Korczaka, współpracuje z organizacjami działającym na rzecz edukacji oraz innymi instytucjami: Centrum Edukacji Obywatelskiej w Warszawie, Komitet Europejski w Wałbrzychu, Urząd Komitetu Integracji Europejskiej w Warszawie, Polskie Towarzystwo Opieki Paliatywnej oddział w Wałbrzychu, Teatr Lalki i Aktora w Wałbrzychu, Związek Kynologiczny w Wałbrzychu, Związek Sybiraków oddział w Wałbrzychu, Związek Sybiraków Zarząd Główny w Warszawie, Ambasada Izraela w Warszawie, Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydów, Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Wałbrzychu, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej oddział w Szczawnie Zdroju, Hospicjum im. Jana Pawła II w Wałbrzychu.
Tradycją szkoły są organizowane każdego roku KOSSOWISKA, na które młodzież zaprasza władze Wałbrzycha, władze oświatowe i dziennikarzy. Prowadzone są debaty i dyskusje dotyczące praw, obowiązków obywatela i człowieka. Od lat uczniowie PG nr 6 spotykają się z „Sybirakami”, którzy w 2002 roku - z okazji nadania gimnazjum imienia i sztandaru - odznaczyli sztandar Złotą Honorową Odznaką Sybiraków. Co roku w szkole obchodzone są Dni Patrona, w czasie których organizowane są różnego rodzaju konkursy i zabawy, np.: konkursy związane z Januszem Korczakiem (interpretacje myśli Janusza Korczaka, list do Janusza Korczaka, wiersz o Januszu Korczaku), Festiwal Piosenki Naszej, Randka w ciemno, Bajkolandia, Parodie. W roku szkolnym 2006/2007 szkoła nawiązała współpracę z Hospicjum im. Jana Pawła II w Wałbrzychu. Na kilka dni przed Świętami Bożego Narodzenia w szkole odbywa się Wigilia Pasterska, na którą zapraszani są nauczyciele, pracownicy szkoły, rodzice i delegacje uczniów. W trakcie Wigilii Pasterskiej uczniowie przedstawiają przygotowany przez siebie program artystyczny.