Niedziela, 1 grudnia
Imieniny: Edmunda, Natalii
Czytających: 3191
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Joanna Lamparska w Starej Kopalni

Wtorek, 19 stycznia 2016, 18:00
Aktualizacja: Środa, 20 stycznia 2016, 11:56
Autor: opr.red.
Wałbrzych: Joanna Lamparska w Starej Kopalni
Fot. www.starakopalnia.pl
Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia zaprasza serdecznie na spotkanie z Joanną Lamparską, autorką książki–reportażu "Złoty Pociąg. Krótka historia szaleństwa". Spotkanie odbędzie się 22 stycznia o godzinie 18.00 w kawiarni "Sztygarówka". Wstęp wolny.

13 stycznia nakładem Wydawnictwa National Geographic Polska ukazał się reportaż poświęcony tajemniczej historii, która nie tak dawno wywołała falę zaciekawienia mediów: Sierpień 2015, do Starostwa Powiatowego w Wałbrzychu zgłasza się dwójka mężczyzn, którzy twierdzą, że odnaleźli zaginiony podczas II Wojny Światowej pociąg.

Maj 1945, legendarny skład wyrusza z Wrocławia, celem jest Wałbrzych, lecz pociąg nigdy nie pojawia się w tej miejscowości. Co skrywają zaginione wagony? Kruszce, dzieła sztuki, broń, dokumenty, czy może sztabki złota? Pytania nadal pozostają bez odpowiedzi. Na miejscu błyskawicznie pojawili się poszukiwacze skarbów z całej Europy, media oraz przedstawiciele władz, każdy z zamiarem poznania tajemnicy jaką skrywa „złoty pociąg”.

Joanna Lamparska śledzi wydarzenia dzień po dniu. Opowiada nie tylko o korzeniach historii „złotego pociągu”, ale prowadzi Czytelnika również przez historie podobnych skarbów oraz ich poszukiwań. Czy na odkrywców czeka legendarne złoto z czasów wojny, czy może groźna broń? Dlaczego Hitler chciał mieć kwaterę w zamku Książ i po co wykute zostało podziemne miasto w Górach Sowich? Autorka pokazuje również barwny świat poszukiwaczy skarbów i kulisy eksploracji. Choć to reportaż, czyta się go jak powieść sensacyjną.

***
Joanna Lamparska - z wykształcenia filolog klasyczny i archeolog sądowy, z wyboru dziennikarka, podróżniczka, dyrektor i pomysłodawczyni Dolnośląskiego Festiwalu Tajemnic w Zamku Książ. Szuka ukrytych skarbów, napisała kilkanaście książek o tajemnicach przeszłości, współpracuje z polskimi i zagranicznymi ekipami eksploracyjnymi i telewizyjnymi, m.in. z „History Channel”. Mimo, że zjeździła niemal cały świat najbliższy jest dla niej Dolny Śląsk, szczególnie jego historyczne sekrety. Przybliża je w publikacjach na łamach „National Geographic”, „Focusa” i „Travelera”. W wolnych chwilach zakłada dziwne muzea, zgłębia tajemnice zamków i pałaców oraz pracuje na rzecz swojej fundacji „Projekt Historia”.

źródło: www.starakopalnia.pl

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group