Wyposażeni w dwa specjalistyczne skanery laserowe, dokonywać będą pomiarów korytarzy, m.in. sztolni wyjściowej, Korytarza Wodnego do Sali Pałacowej, Korytarza Człowieka Pierwotnego, Korytarza Stalaktytowego do Sali Pałacowej, a także elewacji zewnętrznej pawilonu wejściowego na tle zbocza i wyjścia z jaskini wraz z otaczającym je terenem.
- Zaplanowane badania to kontynuacja ubiegłorocznych pomiarów, podczas których uzyskano przestrzenny model Sali Pałacowej znajdującej się w Jaskini Niedźwiedziej – informuje Ewa Mroczek, rzeczniczka prasowa Politechniki Wrocławskiej.
Przedsięwzięcie jest wynikiem współpracy pomiędzy Laboratorium Skanowania i Modelowania 3D przy Instytucie Historii Architektury Sztuki i Techniki na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej, z ramienia którego badania prowadzić będą dr inż. arch. Jacek Kościuk, mgr inż. Tomasz Waligórski i mgr inż. Bartłomiej Ćmielewski oraz Instytutem Geodezji i Geoinformatyki na Wydziale Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, z którego do Kletna pojadą dr inż. Mirosław Kaczałek i dr inż. Krzysztof Mąkolski.
Do pomiarów wykorzystany zostanie specjalistyczny sprzęt użyczony przez firmę Leica Geosystems.