Kandydatów było wielu, w sumie siedemnastu, do drugiej „rundy” przeszło pięciu, wszyscy wybitni: Józef Piłsudski, Mikołaj Kopernik, Julian Tuwim, Adam Małysz i Janusz Korczak.
Zanim doszło do ostatecznego wyboru, przeprowadzony został plebiscyt na szkolnej stronie internetowej, w gazetce szkolnej i w czasie zebrań z rodzicami. Odbyły się prezentacje poszczególnych kandydatów, które przeprowadzili uczniowie pod kierunkiem nauczycieli.
Głosowania odbyły się w listopadzie i grudniu 2011 roku. Jednoznacznie został wybrany Janusz Korczak – wielki przyjaciel dzieci, prekursor działań na rzecz ich praw, twórca nowoczesnego, antyautorytarnego systemu wychowania opartego na samorządzie. Zginął wraz ze swoimi wychowankami w sierpniu 1942 roku w obozie zagłady w Treblince.
Rok 2012 został ustanowiony przez Sejm Rzeczpospolitej Polskiej Rokiem Janusza Korczaka – to setna rocznica założenia przez niego domu sierot i setna rocznica śmierci.
W uzasadnieniu do uchwały czytamy: „Poprzez nadanie imienia Janusza Korczaka, Miejska Szkoła Podstawowa w Jedlinie-Zdroju zyska swoistą indywidualna tożsamość wyróżniającą ja spośród innych szkół. Będzie promować osobę Patrona, jego postawę życiową i dokonania. Oprze swoje działania wychowawcze na wartościach potwierdzonych życiem i działalnością Janusza Korczaka. Szkoła wejdzie do „Rodziny szkół” o tym samym imieniu, co będzie prowadzić do nawiązania wzajemnych kontaktów”.
Wkrótce nastąpią działania, których efektem będzie skomponowanie hymnu oraz stworzenie sztandaru szkoły.