Otwarcia konferencji dokonał prof. nadzw. dr hab. Piotr Jurek - Rektor PWSZ i dr Roman Szełemej - Prezydent Wałbrzycha.
- To spotkanie ma nas nauczyć Europy. A mówiąc bardziej metodycznie chcemy na nowo nauczyć się o Europie mówić, poznawać Europę, przybliżać. Mamy poczucie, że przez kilkanaście ostatnich lat zrobiliśmy gigantyczny postęp w materialnym przybliżaniu się do Europy, ale intelektualnie i mentalnie, przynajmniej w niektórych miejscach, od Europy się oddaliliśmy. Chcemy wrócić do dyskusji, które kiedyś zaczynały się w Wałbrzychu Komitetem Europejskim, Klubami Europejskimi w szkołach. Na początku lat 90 myśleliśmy, że Europa jest zawsze w nas. Okazuje się, że nie. A młode pokolenie ma pewien kłopot, również poznawczy: gdzie jest Europa, co to jest Europa, dlaczego chcemy w niej być. Osiemdziesiąt kilka procent Polaków jest za przynależnością do Unii Europejskiej, ale nie wiemy do końca czy wiedzą dlaczego tak myślą. I to jest sens dzisiejszego spotkania - poznanie pewnych narzędzi, dyskusja jak o tym rozmawiać, jak ten dialog przybliżać - powiedział Roman Szełemej.
Konferencja obejmowała trzy punkty. Pierwszym z nich była prezentacja wyników badań Frontu Europejskiego Postrzeganie Unii przez Polki i Polaków". Prezentacji dokonała Jolanta Kurska - prezes Fundacji im. prof. Bronisława Geremka.
Drugim punktem konferencji była prezentacja scenariuszy lekcji na temat edukacji europejskiej: "Pokój i rozwój" oraz Zjednoczeni w różnorodności. Ty i Ja", prezentowane przez Jana Steinmetza - studenta Szkoły Głównej Handlowej i Piotra Podemskiego - eksperta do spraw edukacji Fundacji im. prof. Bronisława Geremka.
Trzeci punkt konferencji stanowiła dyskusja na temat edukacji europejskiej i postrzegania Unii Europejskiej przez Polki i Polaków. Dyskusję moderował Filip Marczyński - dziennikarz Radia Wrocław. Organizatorami konferencji byli: Gmina Wałbrzych, Centrum im. Profesora Bronisława Geremka, Fundacja Edukacji Europejskiej i Fundacja Merkury.