Jaroslav Rudiš urodził się w 1972 roku, debiutował w 2002 książką „Niebo nad Berlinem”, za którą zdobył Nagrodę Jiřího Ortena, rok później zaczął wydawać trylogię komiksową „Alois Nebel” o czesko-niemieckim dyżurnym ruchu z małej stacji w Sudetach.
Wydana w 2006 roku powieść „Grandhotel” o libereckim hotelu na Ještedzie zdobyła nagrodę Magnesia Litera. Polski przekład ukazał się w 2011 roku i przyniósł pisarzowi dużą popularność. Od tej pory książki Jaroslava Rudiša nie tylko są tłumaczone na język polski, ale również cieszą się uznaniem czytelników.
Kultowa „Aleja Narodowa” – pierwotnie dramat napisany dla teaatru Divado Feste, doczekała się czeskiej ekranizacji, która wywołała ożywioną dyskusję.
Dla naszego Dyskusyjnego Klubu Książki Czeski čtvrtek albo inny dzień tygodnia najważniejszą, „węgielną” książką Rudiša jest „Czeski Raj”. Podczas spotkania autorskiego w końcu 2018 roku w bibliotece w Libercu podjęliśmy decyzję o założeniu klubu, już wtedy zaprosiliśmy autora do Jeleniej Góry.
Potem była pandemia…
Wciąż czytaliśmy książki Jaroslava Rudiša, wielowymiarową, wielokulturową z „napadami historii”, genialną „Ostatnią podróż Winterberga” w poszukiwaniu miłości oraz zafiksowaną na pociągi, rozkłady jazdy, lokomotywy, stacje kolejowe, związki kolei żelaznej z literaturą i bardzo przy tym wszystkim poetycką „Stację Europę Centralną”.
Jeszcze nie wiedzieliśmy, że zbliża się dzień, w którym pan Tomasz z Wydawnictwa Książkowe Klimaty zaproponował nam spotkanie z pisarzem.
Jaroslav Rudiš przyjedzie do Jeleniej Góry. Zapraszamy 17 września do Książnicy Karkonoskiej.
Odjazd pociągu 17:00, którymi stacjami pojedziemy? Zależy to tylko od nas.
PS. Teraz będziemy mieć inne marzenie, żeby Jaroslav Rudiš do Jeleniej Góry zawitał wraz z zespołami muzycznymi U-Bahn i The Bombers!
PS2. Jego książki można kupić w browarze w Lomnicy nad Popelkou, podwójny powód, żeby się tam wybrać.