Zapraszamy na kolejną odsłonę cyklu „Kontakty”, wystawy, która związana jest z funkcjonującym od wielu lat pojęciem ,,Jeleniogórskiej Szkoły Fotografii”. Pojęcie to w polskiej krytyce artystycznej jest synonimem powrotu do tradycyjnego, szlachetnego rzemiosła, do fotografii, w której istotny jest powrót do starej technologii, fotografii na kliszach i odbijanej w ciemni fotograficznej, bez jakichkolwiek ingerencji cyfrowych. Liczy się wyłącznie prawdziwe rzemiosło fotograficzne.
Jeleniogórska Szkoła Fotografii rozwinęła się w Jeleniej Górze u podnóża Karkonoszy na Dolnym Śląsku. W Polsce od lat kojarzonej z tradycyjną, czarno-białą fotografią klasyczną, której środowisko skupione rozwinęło swoistą i niezwykłą we współczesnym świecie fotografii formułę. W Jeleniej Górze od lat osiemdziesiątych XX wieku kultywuje się również idee fotografii kontaktowej, powstałej w wyniku stykowego odbijania wielkoformatowego negatywu na papier fotograficzny metodą ciemniową, bez powiększania i kadrowania.
Wystawa ,,Czas Natury” z podtytułem Jeleniogórska Szkoła Fotografii, przygotowana przez Galerię BWA w Jeleniej Górze, jest najnowszą odsłoną cyklu wystaw fotografii klasycznej, czarno-białej z serii „Kontakty”, które Galeria BWA realizuje od 2019 r. Wystawa będzie opowieścią o miejscu natury we współczesnym świecie. Istotą symbolizującą naturę jest drzewo, jako byt istniejący na ziemi, który przekracza nasz ludzki czas i wymiar istnienia.
Na wystawie w Dreźnie będzie można zobaczyć historyczne fotografie nieżyjących już mistrzów i nestorów Jeleniogórskiej Szkoły Fotografii – Ewy Andrzejewskiej, Wojciecha Zawadzkiego, w osobnej, niewielkiej prezentacji, oraz artystów fotografii, dla których czarno-biała, wielkoformatowa fotografia jest głównym środkiem artystycznego wyrazu. Zobaczymy prace artystów, takich jak m.in. : Adam Bencal, Jaroslav Benes, Jerzy Chaberek, Monika Cichoszewska, Paulina Ćwiek, Sławoj Dubiel, Marek Gardulski, Maciej Herman, Jacek Jaśko, Eugeniusz Józefowski, Ryszard Karczmarski, Marcin Kiełbiewski, Grzegorz Kukla, Andrzej Jerzy Lech, Adam Lesisz, Marek Liksztet, Marcin Masiewicz, Jurgen Matschie, Jacek Michalak, Tomasz Michałowski, Tomasz Mielech, Janusz Moniatowicz, Halina Morcinek, Dorota Mościbrodzka, Mariusz Mykicki, Krzysztof Niewiadomski, Marek Noniewicz, Marek Poźniak, Edward Pruchnicki, Tomasz Sidor, Wojciech Sternak, Rafał Swosiński, Marek Szyryk, Waldemar Śliwczyński, Jacek Ślusarczyk, Tomasz Walczak, Jan Zawadzki, Petr Zinke, Tadeusz Żaczek.
30 listopada w przestrzeni wystawy odbędzie się spotkanie poświęcone Jeleniogórskiej Szkole Fotografii.
Kuratorka wystawy: Joanna Mielech
Koordynatorzy ze strony niemieckiej: Tomasz Lewandowski, Georg Knobloch
Organizator wystawy: Biuro Wystaw Artystycznych w Jeleniej Górze
Współorganizator ze strony niemieckiej: Forum fur Zeitgenossische Fotografie Dresden
Działalność Biura Wystaw Artystycznych finansowana jest ze środków Miasta Jeleniej Góry.