Niedziela, 24 listopada
Imieniny: Flory, Jana, Emmy
Czytających: 4357
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: III Sesja Rady Powiatu Wałbrzyskiego

Piątek, 31 grudnia 2010, 8:12
Aktualizacja: 13:57
Autor: MDD
Wałbrzych: III Sesja Rady Powiatu Wałbrzyskiego
Fot. Iwona Ziółkowska
W porządku obrad Sesji Rady Powiatu Wałbrzyskiego tematem głównym było uchwalenie budżetu oraz przyjęcie Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Wałbrzyskiego na lata 2011–2014.

Podjęto również uchwałę w sprawie ustalenia składu osobowego Komisji Rewizyjnej. Jej Przewodniczącym został Tomasz Senyk. Natomiast na jej członków wybrano Longina Rosiaka, Zdzisława Tomczaka oraz Jacka Mastalerza. Z rady Powiatu Wałbrzyskiego odeszło również dwóch radnych. Wygasł mandat Zygmunta Nowaczyka, który został powołany na stanowisko wiceprezydenta Wałbrzycha oraz mandat Andrzeja Laszkiewicza, który został wybrany na stanowisko burmistrza Mieroszowa. W miejsce Laszkiewicza do składu rady wszedł Ryszard Kotuła, który startował w okręgu wyborczym nr 7 z listy nr 1 Komitetu Wyborczego SLD.

Jak przystało na ostatnią sesję 2010 roku, nie zabrakło oczywiście emocji. Radni z WWS otwarcie wypowiedzieli się na temat budżetu. Według nich, pod względem estetycznym jest on bez zarzutu. Ale jak twierdzą, nie o to w tym wszystkim chodzi. Według nich, przeszacowano dochody i jest to budżet przetrwania i wegetacji. Klub radnych WWS uważa, że warto brać kredyty na inwestycje, a nie na przetrwanie.

Z budżetu wynika, że przewidziano ponad 125 milionów złotych dochodów i ponad 120 milionów złotych wydatków. Starosta Robert Ławski uważa, że to ciężki rok dla wszystkich samorządów w Polsce. Ale wcale to nie oznacza, że budżet jest zły.
- Dbamy o kulturę i inwestycje drogowe. Udało się znależć dodatkowe środki dla Teatru Lalki i Aktora. Ponadto ustawowo zobligowani jesteśmy do opierania się o wskaźniki. Wszystkie samorządy są w takiej samej sytuacji jak my. Musimy spełniać warunki ustawowe, które są narzucone z góry – mówi Robert Ławski.

Powróciła również sprawa strażnicy. Longin Rosiak domagał się na piśmie wyjaśnienia przyczyn utraty 4 mln złotych w związku z jej budową. Okazuje się, że w tej sprawie zawiniła projektantka obiektu, która zostanie pociągnięta do odpowiedzialności i nałożone na nią zostaną kary umowne.

Na sesji omówiono także pilotażowy program polegający na współpracy z Aresztem Śledczym przy odśnieżaniu ulic. Po przeszkoleniu BHP i badaniach lekarskich, przy odśnieżaniu pracuje dotychczas 2 więźniów. Jednakże Areszt Śledczy ma szansę stać się wkrótce Zakładem Karnym i sukcesywnie w wyniku tej współpracy będzie się zwiększać liczba pracujących więźniów.

Radni odnieśli się również do założeń efektywnej współpracy z sąsiadującymi gminami, szczególnie w odniesieniu do turystyki. Szczegóły i kontynuacja tych działań mają być przedmiotem rozważań podczas lutowego spotkania w Walimiu.

Od dłuższego czasu wiele kontrowersji wzbudza sprawa zwolnień Longina Rosiaka. Chodzi o to, że Longin Rosiak będąc na zwolnieniu chorobowym czynnie uczestniczył jako członek WWS w kampanii wyborczej. Według prezydenta Piotra Kruczkowskiego jest to naruszenie Kodeksu Pracy i działanie niezgodny z prawem. Podczas sesji Rosiak zapewnił, iż był w tej sprawie na komisji w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Odniesie się do tego również w formie pisemnej. Ponadto jak powiedział, jest to osobista zemsta na nim.

Ogłoszenia

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group