W spotkaniach i dyskusjach prowadzonych w ramach akcji "Pracownia Miast" oprócz prezydentów miast i burmistrzów udział wzięli również marszałkowie województw, przedsiębiorcy, artyści, dziennikarze, urbaniści i naukowcy. Omawiano głównie tematy współpracy mieszkańców miast, przedstawicieli samorządu i różnego rodzaju organizacji a szczególny nacisk położono na zapowiadane korekty podziału administracyjnego kraju wprowadzonego w wyniku reformy samorządowej w 1999 roku i tolerancję kulturową.
Podczas III sesji finału "Pracowni Miast" Huub Droogh - specjalista z dziedziny planowania przestrzennego i zrównoważonego rozwoju miast oraz regionów zaprezentował projekt "Urząd, człowiek i woda, czyli jak nie utonąć i zmieniać polskie miasta", Anna Kurniewicz z Zakładu Rozwoju i Polityki Lokalnej Uniwersytetu Warszawskiego przedstawiła wyniki badania miast, które utraciły status wojewódzki w 1999 roku - "Ból fantomowy czy realna strata" a Krzysztof Urbański mówił o tym jak poradzić sobie ze sławą - "Złoty pociąg - kłopoty i korzyści".
Zorganizowano też panel dyskusyjny, w którym udział wzięli: Anna Kurniewicz z Uniwersytetu Warszawskiego, Grzegorz Sapiński - prezydent Kalisza, Roman Szełemej - prezydent Wałbrzycha, Filip Springer - reportażysta, Jacek Głomb - dyrektor Teatru im. H. Modrzejewskiej w Legnicy, Krzysztof Matyjaszczyk - prezydent Częstochowy i Wojciech Bartkowiak - szef redakcji lokalnych Gazety Wyborczej. Podczas panelu, który nosił nazwę "Jak żyć w cieniu metropolii" możliwe było zadawanie pytań z sali. W dyskusji miał też wziąć udział Jerzy Buzek - premier Polski w latach 1997-2001, ale obowiązki służbowe nie pozwoliły mu na przyjazd do Wałbrzycha.
W ramach finału "Pracowni Miast" przybyli do Wałbrzycha goście mieli również możliwość zwiedzania Starej Kopalni i Zamku Książ. Relację z I sesji można zobaczyć: TUTAJ