Uczniowie wałbrzyskiej „Piętnastki” rozwiązywali zadania tematycznie związane z postacią oraz osiągnięciami Wandy Rutkiewicz i zbierali punkty, którymi były fotografie ośmiotysięczników zdobytych przez himalaistkę. Już same nazwy poszczególnych gier i zadań przygotowanych przez nauczycieli różnych specjalności pokazują różnorodność podejścia do tematu: „Matematyka na szczytach gór”, „Ortograficzne potyczki o Wandzie Rutkiewicz”, „Sprawność himalaisty”, „Ciekawostki o W. Rutkiewicz po niemiecku”, „Szczyty w Polsce i Himalajach”, „Piękno gór w poezji”, „Polsko – angielski słownik himalaisty”, „Poszukiwanie informacji o Wandzie Rutkiewicz w różnorodnych źródłach”, „Zagadki o górach” oraz przewrotny tytuł nadany przez szkolny zespół anglistów „Thank you from the moutain”. To tylko niektóre z całego szeregu propozycji. Wykonywane przez uczniów zadania przybierały formę quizu, układanek puzzle, śpiewanych piosenek, sportowych zadań sprawnościowych i wytrzymałościowych, uzupełniania tekstu, odpowiedzi na pytania, zaznaczania stwierdzeń prawdziwych i fałszywych, poszukiwania danych etc.
Dzięki przeprowadzonej w szkole grze dydaktycznej uczniowie i nauczyciele uczcili pamięć jednej z najwybitniejszych himalaistek świata i przybliżyli niezwykłą postać.
Wanda Rutkiewicz
Jak podał w uchwale Sejm RP Wanda Rutkiewicz "od dziecka wykazywała zainteresowanie sportem, a miłość do gór rozbudziła w niej wyprawa w pasmo Rudaw Janowickich w czasie studiów". " (…) Pokonywała bariery, została prekursorką kobiecych zespołów górskich.” 16 października 1978r. (tego samego dnia Karol Wojtyła został papieżem) zdobyła, jako pierwsza osoba z Polski i trzecia kobieta na świecie, najwyższy szczyt Ziemi Mount Everest. Wanda Rutkiewicz była także pierwszą kobietą, która stanęła na drugim najwyższym na świecie i najtrudniejszym do zdobycia szczycie K2.
Niewiele osób wie, że Wanda Rutkiewicz zanim pochłonęła ją miłość do gór była świetną siatkarką (grała w I lidze i kandydowała do reprezentacji kraju) oraz brała udział w rajdach samochodowych. W latach ’60 XX wieku ukończyła Politechnikę Wrocławską, była inżynierem elektronikiem. Weszła na 8. z planowanych wszystkich 14. ośmiotysięczników Ziemi (tzw. korona Himalajów i Karakorum). Podobne osiągnięcia mieli wówczas na swoim koncie jedynie mężczyźni, himalaiści Reinhold Messner i Jerzy Kukuczka.Wanda Rutkiewicz zaginęła 12 maja 1992 r. w drodze na swój dziewiąty ośmiotysięcznik – Kanczendzongę.