Niedziela, 24 listopada
Imieniny: Flory, Jana, Emmy
Czytających: 4352
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jedlina Zdrój: "Geotermalny Klaster Uzdrowiskowy Aglomeracji Wałbrzyskiej”

Poniedziałek, 31 marca 2014, 11:20
Aktualizacja: 21:53
Autor: red.
Jedlina Zdrój: "Geotermalny Klaster Uzdrowiskowy Aglomeracji Wałbrzyskiej”
Fot. Robert Bajek
28 marca w Hotelu Jedlinka w Jedlinie–Zdroju odbyło się I Seminarium „Geotermalny Klaster Uzdrowiskowy Aglomeracji Wałbrzyskiej”. Organizatorem Seminarium była Dolnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego, natomiast jednym z partnerów – Polska Grupa Uzdrowisk. Seminarium prowadził Sławomir Hunek – Prezes Zarządu DARR S. A.

Podczas Seminarium omawiano między innymi planowane inwestycje w ramach regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020, dotyczące wykorzystania potencjalnie występujących na terenach aglomeracji wałbrzyskiej źródeł geotermalnych. Wśród uczestników Seminarium znaleźli się przedstawiciele władz wojewódzkich, władz gmin należących do Aglomeracji Wałbrzyskiej, przedstawiciele samorządu terytorialnego, przedsiębiorcy, naukowcy, przedstawiciele Uzdrowiska Szczawno-Jedlina i Polskiej Grupy Uzdrowisk.

Seminarium rozpoczął wykład „Strategiczne wyzwania rozwojowe Dolnego Śląska w latach 2014-2020. Wykorzystanie źródeł geotermalnych wobec koncepcji pod nazwą Sudety Zdrój”, który wygłosił dr Jerzy Tutaj – Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego.

- Po raz pierwszy w 2009 roku z Burmistrzem Leszkiem Orplem rozmawialiśmy o tym jak w Europie regiony wykorzystują fundusze europejskie na projekty geotermalne. Później przyszedł czas, kiedy pojawiła się Aglomeracja Wałbrzyska i pojawił się konkretny projekt, flagowy projekt Aglomeracji Wałbrzyskiej, który skupia się na pomyśle geotermalnym. Tak naprawdę są dwa projekty na Dolnym Śląsku, które wskazują na nowe miejsca pracy, na to, żeby dar tej ziemi wykorzystywać – centrum surowcowe i projekt geotermalny. Ruszyły rozmowy, ruszyły prace z wielką energią prowadzone przez Prezydenta Szełemeja. Nie posiadamy zasobów, żeby niektóre działania rozpocząć od razu. Ważne, żeby strumień finansowy kierować w potencjał, który jest specyfiką Dolnego Śląska – powiedział Jerzy Tutaj

Następnie Roman Szełemej – Prezydent Wałbrzycha i Lider Aglomeracji Wałbrzyskiej mówił między innymi o planowanych inwestycjach podczas wykładu: „Inwestycje infrastrukturalne w kontekście Strategii Rozwoju Aglomeracji Wałbrzyskiej. Cele i zamierzenia w bliższej i dalszej perspektywie”.

- Wraz z wygaśnięciem wielu gałęzi przemysłu, które tutaj funkcjonowały – od przemysłu węglowego, maszynowego, poprzez przemysł włókienniczy, ceramiczny, przetwórczy mamy niewątpliwie od autostrady A4 na południe obszar problemowy. Tak naprawdę obszar Aglomeracji Wałbrzyskiej jest niewątpliwie obszarem nagromadzenia wielu problemów, które my – samorządowy uznaliśmy, że lepiej będziemy rozwiązywać razem niż osobno. W każdym aspekcie infrastrukturalnym Aglomeracja Wałbrzyska jest obszarem głęboko zdeprawowanym. Infrastruktura przede wszystkim komunikacyjna jest barierą, bez pokonania której wszystkie inne projekty nie mają absolutnie sensu. Jest tak dlatego, że do tego miejsca nie da się przyjechać i stąd się nie da wyjechać. Z Kamiennej Góry do Nowej Rudy, czyli dwóch dużych, przemysłowych, granicznych miastach Aglomeracji, które kiedyś generowały dużą część PKB województwa trudniej jest dojechać niż z Kamiennej Góry do Pragi. Jest to ogromny problem. Głównymi projektami Aglomeracji są te, które otworzą ją na zewnątrz – powiedział Roman Szełemej

Możliwości wykorzystania źródeł geotermalnych przedstawił podczas wykładu: „Koncepcje wykorzystania źródeł geotermalnych jako czynnika stymulującego rozwój Aglomeracji Wałbrzyskiej” Leszek Orpel – Burmistrz Miasta Jedlina-Zdrój.

- Nie bez przyczyny znaleźliśmy miejsce na dzisiejszą konferencję w jednej z 6 turystycznych miejscowości Aglomeracji Wałbrzyskiej. Zdajemy sobie sprawę z tego, że nasza oferta turystyczna na dzień dzisiejszy w porównaniu do konkurencyjności, do tego co się dzieje w Europie, w świecie, to trochę jest ściernisko. Ale patrząc na to jakie mamy zasoby, jakie przed nami są możliwości, liczymy, że ta oferta będzie dużo lepsza. Gminy turystyczne Aglomeracji Wałbrzyskiej zdają sobie sprawę z tego, że do turystyki już najwyższy czas, a może ostatnia szansa, trzeba podejść tak jak do przemysłu. Profesjonalnie, wielowątkowo. Nie możemy się skupić tylko na walorach przyrodniczych i walorach skansenowych. Projekt, który umownie nazwaliśmy „Klaster geotermalny” spełnia ten wymiar. Perspektywa Unijna 2014-2020 daje wielką szansę rozwoju, opartą o inwestycje związane z „zieloną energią”. Te inwestycje także mogą tworzyć miejsca pracy, czyli mogą stworzyć prawdziwe fundamenty trwałego rozwoju – powiedział Leszek Orpel

O źródłach geotermalnych mówił również prof. dr hab. inż. Wojciech Ciężkowski – Dziekan Wydziału Geoinżynierii, Górnictwa i geologii PWr w wykładzie: „Możliwość uzyskania wód termalnych w Jedlinie-Zdroju”, a prof. dr hab. Leszek Romański z Instytutu Inżynierii Rolniczej Uniwersytetu Przyrodniczego opisywał „Energię geotermalną jako odnawialne źródło energii w Polsce i na świecie”. Natomiast Sylwester Andrzejak ze Stowarzyszenia współpracy komunalnej i międzyregionalnej Austria-Poland Cooperation w Wiedniu wygłosił wykład: „Wykorzystanie źródeł geotermalnych jako katalizatora rozwoju regionalnego. Doświadczenia Austrii”.

W programie Seminarium znalazły się również takie wykłady jak: „Wody termalne a lecznictwo uzdrowiskowe na przykładzie uzdrowisk Grupy PGU” – Ewa Piechura – Dyrektor ds. sprzedaży PGU, „Potencjał Partnerstwa Publiczno-Prywatnego jako sposobu na realizację projektów gospodarczego wykorzystania źródeł geotermalnych w Polsce” – mec. Krzysztof Budnik – Kancelaria Prawna Budnik, Posnow i Partnerzy, „Perspektywy wsparcia rozwoju przedsiębiorstw inwestujących w geotermię w ramach EFS w latach 2014-2020. Programy miękkiego wsparcia – doradztwo, szkolenia, coaching” – Mirosław Kwiatek – Dyrektor Departamentu Funduszy Europejskich UMWD, „Perspektywy wsparcia dla przedsiębiorstw działających w oparciu o geotermię w ramach RPO WD w latach 2014-2020” – Maciej Zathey – Dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego UMWD. Seminarium zakończyła dyskusja wszystkich uczestników, podsumowanie i wspólne wnioski.

Ogłoszenia

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group