Od września zaczęła się ciężka praca polegająca na zbieraniu informacji o miejscu kultowym dla dzisiejszych trzydziestolatków i nie tylko.
- Rozmawialiśmy z naszymi rodzicami, ale również z dziadkami, którzy chodzili do tego kina - opowiada Ania Kmita, jedna z uczestniczek projektu.
Mieszkańcy Głuszycy bardzo ciepło wspominali swoje wizyty w kinie, zwłaszcza na słynnych „porankach" - seansach dla najmłodszych. Gimnazjaliści przeprowadzili wiele rozmów, zanim przystąpili do redagowania scenariusza filmu dokumentalnego. Uczniowie z Głuszycy już drugi raz brali udział w tym konkursie. W zeszłym roku ich film znalazł się wśród czterech najlepszych filmów w Polsce.
- Nasza praca została nagrodzona już w pierwszym etapie konkursu. Wyróżniono nasz scenariusz i zaproszono na warsztaty operatorskie do Warszawy - opowiada Magdalena Franków, koordynator projektu.
Po powrocie zaczęły się zdjęcia, później montowanie filmu, a na końcu cierpliwe oczekiwanie na wyniki. 2 czerwca 2011 profesjonalne jury, w skład którego wchodzili reżyserzy i krytycy filmowi, wybrało trzy najlepsze filmy i przyznało jedną główną nagrodę oraz dwa wyróżnienia w kategoriach: szkoły ponadgimnazjalne i gimnazja.
Z wielką satysfakcją możemy donieść, iż Ekipa 12 z Głuszycy, w składzie: Karolina Pietras, Marta Jabłońska, Anna Kmita, Kamil Kmita, Agnieszka Dul, Natalia Prokopek i Ewa Pieczara otrzymała wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie Film na Horyzoncie w kategorii: gimnazja.
- Możemy być dumni, gdyż jest to konkurs ogólnopolski, a my zostaliśmy wyróżnieni jako jedyne gimnazjum w Polsce - ocenia Magdalena Franków.
Szczególne podziękowania należą się osobom, które pomagały przy realizacji filmu: uczennicom: Gabrieli Borowiec, Magdalenie Biskupskiej oraz pani Elżbiecie Zubczyk i panu Łukaszowi Frankowowi. „Kaprys Historii" można obejrzeć na You Tube. Wystarczy wpisać hasło: Ekipa12 z Głuszycy. Dyrekcja oraz całe Gimnazjum gratuluje sukcesu.
http://www.youtube.com/watch?v=a9zAHYmBCPo