Prowadzone są kursy interpretacji muzyki kameralnej oraz warsztaty aktorskie im. Jerzego Grzegorzewskiego.
Formuła Festiwalu Ensemble jest niespotykana w Europie i cieszy się wielkim powodzeniem wśród uczestników i publiczności. Do udziału zapraszani są wybitni artyści – profesorowie oraz studenci, którzy razem przygotowują wybrane dzieła muzyczne i dramatyczne
- Studenci do południa pracują razem z profesorami, a później widzimy efekty tych prób – mówi Jarosław Buzarewicz, dyrektor WOK-u. – 100 tysięcy na ten Festiwal przekazało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a to znak, że Festiwal cieszy się uznaniem. Gmina Wałbrzych dołożyła na ten cel 60 tys. zł i dzięki temu tegoroczna edycja jest dłuższa i mamy więcej koncertów.
Profesorowie, obok prób, prowadzą indywidualne konsultacje ze studentami i występują razem z nimi w koncertach i pokazach teatralnych. To daje młodym muzykom i aktorom niepowtarzalną szansę grania wraz z wielkimi artystami. Jest to również okazja d rozwijania talentów , wymiany doświadczeń, kontaktów, umiejętności współpracy.
- W tym, roku w Festiwalu uczestniczy 19 studentów muzyki i 4 studentów aktorstwa – mówi Marcin Markowicz, dyrektor artystyczny Festiwalu. – Pracujemy tutaj nad utworami mało znanymi i prezentujemy nasze interpretacje.
Oprócz Marcina Markowicza w gronie profesorów znajdują się: Beata Fudalej, Paul Gulda, Bartłomiej Nizioł, Jakub Jakowicz, Szymon Krzeszowiec, Piero Massa, Piotr Janosik, Mats Lidstrom, Tomasz Januchta.
- Atmosfera festiwalu jest znakomita – mówi Marcin Markowicz. – Przyjeżdżają tu muzycy z różnych środowisk – my przełamujemy bariery i pokazujemy, że możemy tworzyć razem. Próby mają na celu wypracowanie optymalnego rozwiązania.
Festiwal ma również bardzo wielkie znaczenie dla samego Zamku Książ, o czym wspomina jego prezes Krzysztof Urbański.
- To dodatkowa atrakcja dla turystów i osób, które w tych dniach odwiedzają Zamek Książ – mówi Urbański. – Jesteśmy jak najbardziej za tym, by kolejne edycje festiwalu odbywały się na Zamku Książ i trwały jak najdłużej.