Niedziela, 5 stycznia
Imieniny: Hanny, Szymona
Czytających: 3232
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Festiwal im. księżnej Daisy coraz atrakcyjniejszy

Poniedziałek, 20 sierpnia 2012, 13:01
Aktualizacja: Wtorek, 21 sierpnia 2012, 14:44
Autor: PAW
Wałbrzych: Festiwal im. księżnej Daisy coraz atrakcyjniejszy
Fot. PAW
W dniach 15–27 sierpnia na Zamku Książ odbywa się IX edycja Festiwalu Ensemble im. księżnej Daisy.

Prowadzone są kursy interpretacji muzyki kameralnej oraz warsztaty aktorskie im. Jerzego Grzegorzewskiego.

Formuła Festiwalu Ensemble jest niespotykana w Europie i cieszy się wielkim powodzeniem wśród uczestników i publiczności. Do udziału zapraszani są wybitni artyści – profesorowie oraz studenci, którzy razem przygotowują wybrane dzieła muzyczne i dramatyczne
- Studenci do południa pracują razem z profesorami, a później widzimy efekty tych prób – mówi Jarosław Buzarewicz, dyrektor WOK-u. – 100 tysięcy na ten Festiwal przekazało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a to znak, że Festiwal cieszy się uznaniem. Gmina Wałbrzych dołożyła na ten cel 60 tys. zł i dzięki temu tegoroczna edycja jest dłuższa i mamy więcej koncertów.

Profesorowie, obok prób, prowadzą indywidualne konsultacje ze studentami i występują razem z nimi w koncertach i pokazach teatralnych. To daje młodym muzykom i aktorom niepowtarzalną szansę grania wraz z wielkimi artystami. Jest to również okazja d rozwijania talentów , wymiany doświadczeń, kontaktów, umiejętności współpracy.
- W tym, roku w Festiwalu uczestniczy 19 studentów muzyki i 4 studentów aktorstwa – mówi Marcin Markowicz, dyrektor artystyczny Festiwalu. – Pracujemy tutaj nad utworami mało znanymi i prezentujemy nasze interpretacje.

Oprócz Marcina Markowicza w gronie profesorów znajdują się: Beata Fudalej, Paul Gulda, Bartłomiej Nizioł, Jakub Jakowicz, Szymon Krzeszowiec, Piero Massa, Piotr Janosik, Mats Lidstrom, Tomasz Januchta.
- Atmosfera festiwalu jest znakomita – mówi Marcin Markowicz. – Przyjeżdżają tu muzycy z różnych środowisk – my przełamujemy bariery i pokazujemy, że możemy tworzyć razem. Próby mają na celu wypracowanie optymalnego rozwiązania.

Festiwal ma również bardzo wielkie znaczenie dla samego Zamku Książ, o czym wspomina jego prezes Krzysztof Urbański.
- To dodatkowa atrakcja dla turystów i osób, które w tych dniach odwiedzają Zamek Książ – mówi Urbański. – Jesteśmy jak najbardziej za tym, by kolejne edycje festiwalu odbywały się na Zamku Książ i trwały jak najdłużej.

Czytaj również

Copyright © 2002-2025 Highlander's Group