-Humanistyka odchodzi w zapomnienie. Dzisiaj mamy taki proces, że na topie są przedmioty ścisłe a humanistyka poszła w odstawkę. Ten Festiwal ma na celu pokazanie, że przedmioty humanistyczne są istotne w kształceniu człowieka, bez względu na to jaki profil szkoły wybrał i co będzie chciał studiować - powiedział na wstępie Robert Wróbel - Dyrektor ZS nr 2.
W ramach Festiwalu odbyła się debata oksfordzka pod hasłem "Seksmisja, czyli wojna płci?". Podczas debaty dwie czteroosobowe drużyny dyskutowały między innymi na temat roli kobiet we współczesnym świecie. Kolejnym punktem Festiwalu był pokaz mody, połączony z prezentacją multimedialną, przedstawiającą dawne i współczesne kobiece stroje i ich przemiany w różnych okresach na przestrzeni czasu. Przedstawione zostały też kobiety z różnych zakątków świata. Nie zabrakło również prelekcji na temat kobiet znanych i wybitnych. W ramach Festiwalu zorganizowana została wystawa prac plastycznych uczniów II LO i Gimnazjum nr 13. Tematem prac były głównie kobiety a wystawa nosiła tytuł "Kobiety o kobietach i nie tylko".
W imprezie udział wzięli uczniowie z 9 gimnazjów z Wałbrzycha i Szczawna-Zdroju. Organizatorzy zakładają, że Festiwal stanie się imprezą cykliczną a kolejny poświęcony będzie historii teatru, wybitnym dramatopisarzom i inscenizatorom.