Wałbrzych od wieków był miastem przemysłowym. Już w XIV wieku wydobywano tu rudy ołowiu i srebra, później rozwinęło się sukiennictwo i płóciennictwo, a w XIX wieku odlewnictwo żelaza, fabryki porcelany, huty szkła, elektrownie i gazownie. W tym też czasie Wałbrzych stał się miastem górniczym. Wydobycie węgla kamiennego dominowało do połowy lat 90.tych XX wieku. Chociaż już od prawie dwudziestu lat nie wydobywa się w Wałbrzychu węgla, to dziedzictwo górnicze miasta żyje nadal w pamięci byłych pracowników kopalń i ich rodzin.
Górnicy co roku w grudniu obchodzą swoje tradycyjne święto w dniu świętej Barbary. Jest to najczęściej wydarzenie niedostępne dla szerszej publiczności, obchodzone w zamkniętym gronie. Stara Kopalnia, która jest nowoczesnym centrum nauki i sztuki, w swojej misji ma również prowadzenie działalności edukacyjnej i przekazywanie wiedzy o wałbrzyskich tradycjach przemysłowych kolejnym pokoleniom.
Barbórka w tym roku będzie miała zupełnie nowy charakter. Będzie świętem górników, Wałbrzycha i jego mieszkańców, a także Starej Kopalni, która obchodzić będzie swoje pierwsze urodziny. Festiwal Tradycji Górniczych będzie pierwszym na tak szeroką skalę zorganizowanym wydarzeniem, celebrującym górnicze tradycje miasta i regionu, wyjątkowym świętem rodzinnym. Będzie wydarzeniem największym na Dolnym Śląsku i jednym z ciekawszych na mapie Polski. Kilkudniowe obchody umożliwią szerokiej i różnorodnej publiczności poznanie dziedzictwa, które przez wieki kształtowało Wałbrzych jego mieszkańców. Stara Kopalnia udostępni swoją unikatową przestrzeń, w której odbędą się tradycyjne w górnictwie Karczma Piwna i Babski Comber. Dla najmłodszych przygotowana zostanie Dziecięcej Barbórka. W przemysłowych wnętrzach byłej Kopalni Julia, będzie można podziwiać wystawę fotografii industrialnej, instalacje świetlne i dźwiękowe, kopalniane maszyny w formie nowoczesnych prezentacji audiowizualnych. Każdy będzie miał okazję wziąć udział w grach i zabawach bazujących na górniczych i przemysłowych tradycjach, spróbować swoich sił w rysowaniu węglem i lepieniu w glinie, ale też zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z górnikami, których nie zabraknie podczas tych wyjątkowych dni. Festiwal rozpocznie się od wyjątkowych lekcji edukacji regionalnej, podczas których młodzież z wałbrzyskich szkół spotka wałbrzyskich górników i wysłucha ich opowieści o górniczej przeszłości miasta. W dniu świętej Barbary odbędą się tradycyjne uroczystości miejskie oraz uroczysta Parada Górnicza, której towarzyszyć będzie górnicza orkiestra i górnicze delegacje z miast partnerskich Wałbrzycha z Czech i Niemiec. Następnie na terenie Starej Kopalni odbędzie się otwarcie Festiwalu Tradycji Górniczych Barbórka 2015 w Wałbrzychu. Zgromadzonych gości zaprosimy do udziału w przygotowanych wydarzeniach, do odwiedzenia Jarmarku Barbórkowego z grzanym winem i regionalnymi produktami, obejrzenia filmów dokumentalnych i fabularnych w specjalnie na tę okazję otwartym Kinie Górnik, wysłuchania wyjątkowego koncertu łączącego brzmienie sekcji dętej z nowoczesną elektroniką i podziwiania spektaklu ognia. W Festiwalowym programie znajdą się też spotkania z ciekawymi ludźmi, opowiadającymi o górniczym i przemysłowym dziedzictwie i historii oraz wydarzenia o charakterze sportowym.
Festiwal Tradycji Górniczych ma w swoim założeniu stać się nowym produktem turystycznym Wałbrzycha i atrakcją, która pozwoli w wyjątkowy sposób spędzić pierwsze dni grudnia, niezależnie od towarzyszącej im aury.