Na początku tego tygodnia prezydent Roman Szełemej był z delegacją w Brukseli, aby z przedstawicielami Komisji Europejskiej rozmawiać między innymi na temat zagospodarowania terenów pokopalnianych. Nasza delegacja przedstawiła problemy, z którymi borykamy się na co dzień w naszym regionie, a także pomysły i propozycje działań, które stanową alternatywę i rozwiązanie przynajmniej części problemów występujących na terenach pogórniczych. Ważnymi punktami rozmów była ekologia, dbałość o środowisko, rozwój odnawialnych źródeł energii, uzdatnianie wody, której w naszym regionie zaczyna brakować i rewitalizacja zarówno gospodarcza jak i społeczna terenów pokopalnianych.
- Zostaliśmy członkami platformy współpracy regionów pogórniczych i górniczych w Europie. To jest grupa około 40 regionów w różnych krajach europy, która współpracuje ze sobą celem mądrego przekształcenia gospodarki, ekonomii, środowiska terenów górniczych i pogórniczych w obszary wzrostu, obszary przyjazne dla mieszkańców w całej Europie. Udział naszej delegacji w obradach plenarnych w poniedziałek i wtorek posłużył do zaprezentowania szeregu naszych projektów, które mamy nadzieję będą mogły w następnych miesiącach i latach finansowane ze środków Unii Europejskiej. Naszym flagowym projektem, oczywiście poza rekultywacją hałd, poza farmami fotowoltaicznymi, możliwościami magazynowania energii w byłych szybach kopalnianych jest projekt fabryki wody w oparciu o zasoby wód pokopalnianych, które są pod Wałbrzychem. Pracujemy nad tym projektem od kilku lat. Powoli przygotowujemy się do zaprezentowania koncepcji technicznej i jeżeli tą koncepcję techniczną w sposób przekonywujący przedstawimy w Brukseli, mamy nadzieję na możliwość pozyskania środków finansowych na realizację - powiedział Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha.
Rozmowy z przedstawicielami Komisji Europejskiej będą kontynuowane jeszcze w tym roku, podczas Szczytu Klimatycznego w Katowicach.