Wydarzenie, skierowane do studentów oraz młodzieży szkół średnich nie tylko z Wałbrzycha, było realizowane pod patronatem honorowym Prezydenta m. Wałbrzycha - dra n.med. Romana Szełemeja oraz Rektora Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu - prof. Roberta Wiszniowskiego.
Dla młodzieży szkół średnich przygotowano warsztaty i wykłady z zakresu, m.in. języka polskiego, języka angielskiego, historii, czy też przedsiębiorczości. Dużym zainteresowaniem cieszyły się wykłady: prof. Henryka Gradkowskiego pt.: Schizofrenia władzy na przykładzie „Folwarku zwierzęcego” G. Orwella, dr Anny Pełczyńskiej: The Magic of Linguistics – a ‘trailer’ to the study of the linguistic phenomena oraz dr Ewy Rychter: Can literature save the Earth? Swoich odbiorców znalazły webinaria: Szlakami historii – czy każdy może szukać skarbów? (dr Małgorzata Sosnowska), Rozpoznanie autentyczności znaków pieniężnych/pieniędzy (prof. Paweł Frącz i pracownicy Narodowego Banku Polskiego), Alchemia – między nauką a magią (dr Monika Gawłowska), Nadzieja a zdrowie i rozwój w pandemii (dr Antoni Kulpa) oraz W jaki sposób wpływamy na zachowania innych ludzi? Dlaczego ulegamy? (dr Jarosław Zagrobelny).
W bloku "Od Studenta do Absolwenta” zarówno uczniowie szkół średnich, jak i studenci mieli okazję spotkać się z absolwentami PWSZ w Wałbrzychu z kierunków: administracja, bezpieczeństwo i higiena pracy, logistyka oraz pedagogika. W trakcie tych spotkań absolwenci opowiedzieli o swojej obecnej sytuacji zawodowej, wskazując, w jaki sposób wiedza i umiejętności praktyczne, zdobyte w rodzimej PWSZ-tce przyczyniły się do ich rozwoju zawodowego i osobistego.
Bezpośrednimi odbiorcami dwóch pozostałych paneli warsztatowych byli studenci. W bloku „Na starcie do Kariery”, dedykowanym wszystkim zainteresowanym studentom niezależnie od studiowanego kierunku studiów, przedstawiciele instytucji i firm mieli okazję przedstawić zagadnienia związane z działalnością gospodarczą, w tym zakładaniem i prowadzeniem własnej firmy, ponadto mówiono o możliwościach pracy w branży turystycznej, nietypowych ścieżkach kariery, kwestiach bezpieczeństwa, również bezpieczeństwa nauki i pracy zdalnej. Dużym zainteresowaniem, przede wszystkim studentów pierwszego roku, cieszyła się prezentacja programu Erasmus+, przygotowana przez uczelnianego koordynatora Programu Erasmus+, mgr Justynę Jaskólską.
Panel warsztatowy pn. „Pracodawcy – Studentom PWSZ w Wałbrzychu” był natomiast ściśle związany z realizacją projektu „Stawiamy na kształcenie praktyczne” i obejmował szerokie spektrum zagadnień skierowanych do studentów określonych kierunków studiów: Dobre praktyki Programu Interreg V-A Republika Czeska – Polska (Administracja, I i II stopień), Autoprezentacja i przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej (Logistyka, I i II stopień), UDT – obszary działania, kompetencje, organizacja pracy (BHP), Portfolio – okiem pracodawcy (Architektura wnętrz), Komunikacja międzykulturowa w pracy (Filologia), Jednostka organizacyjna gminy w wielu wymiarach (Pedagogika), Podolog jako zawód przyszłości (Kosmetologia). Dzięki temu studenci mogli skonfrontować swoją wiedzę z wiedzą i doświadczeniem praktyków i ekspertów w swoich dziedzinach.
Organizatorzy kilkakrotnie dziękowali wszystkim instytucjom, które włączyły się w realizację Dnia Kariery 2020, podkreślając, że dużym wyzwaniem była obsługa całego wydarzenia w nowej wirtualnej formule. Wszystkie zajęcia odbywały się w czasie rzeczywistym. Szczególne podziękowania dla dyrektorów i nauczycieli szkół średnich, uczestniczących w wydarzeniu oraz dla pracodawców skierował rektor, prof. Robert Wiszniowski, wskazując wszystkie zaangażowane firmy: Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Wałbrzychu, SEKA S.A. w Warszawie, Zamek Książ w Wałbrzychu Sp. z o.o., Komenda Miejska Policji w Wałbrzychu, Funduszu Regionu Wałbrzyskiego, Państwowa Inspekcji Pracy, Okręgowy Inspektorat Pracy we Wrocławiu Oddział w Wałbrzychu, Santander Bank Polska, Narodowy Bank Polski, Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego - Delegatura w Wałbrzychu, Lokalny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Wałbrzychu, NSK Steering Systems Europe (Polska), Urząd Dozoru Technicznego, ARCH_IT z Wrocławia, Centrum Podologiczno-Medyczne PODOLAND we Wrocławiu, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Świdnicy, Centrum Edukacji i Doradztwa "SAFETY", BROEN POLAND Sp. z o.o.
Udział pracodawców i instytucji partnerskich w niniejsze cykliczne wydarzenie jest potwierdzeniem ścisłej współpracy wałbrzyskiej uczelni z otoczeniem społeczno-gospodarczym i stanowi jedno z założeń misji i strategii rozwoju PWSZ w Wałbrzychu.