Przekonała się o tym w dniu wczorajszym (10.08.2011 r.) pani Edyta, wałbrzyszanka z ul. Malczewskiego w dzielnicy Piaskowa Góra. Pod maską swojego samochodu znalazła bowiem liczne szczątki ptaków oraz spore uszkodzenia okablowania. Pozostali mieszkańcy parkujący przy tej ulicy potwierdzają podobne sytuacje w swoich pojazdach.
Prawdopodobnie powodem takiego zachowania zwierząt jest niska temperatura. Szczególnie nocą, gdy robi się naprawdę zimno, gryzonie zanoszą swoje zdobycze w ciepłe i bezpieczne miejsca. Idealnie do tego celu nadają się zaparkowane tam pojazdy z rozgrzanym silnikiem.
Jak twierdzi Adam Rybak, pracownik Miejskiego Zakładu Usług Komunalnych w Wałbrzychu, inną przyczyną takiego zachowania zwierząt mogą być zapachy związków chemicznych lub tworzywa z którego wykonane są poszczególne podzespoły w pojazdach.
- Kuny, łasice, szczury czy myszy są coraz bardziej oswojone z człowiekiem. Nauczyły się żyć obok ludzi i coraz śmielej funkcjonują w naszym otoczeniu. Są dobrze przystosowane do życia w mieście. Często też zdarza się, że są dokarmiane. Dostają jedzenie za darmo. Prowadzą dobre i spokojne życie ale potrafią też bez obaw zaatakować kota czy psa – mówi pracownik MZUK.
Można zakładać, że przypadków zwierzęcego wandalizmu w mieście może być więcej. Spora część wałbrzyskich kierowców nie ma jednak możliwości garażowania swoich pojazdów.
- Niestety nie ma złotego środka na tego typu zjawiska – mówi Adam Rybak.
- Można stosować różne „odstraszacze” ale nie ma jednego skutecznego produktu. Straż Miejska dysponuje jedynie specjalnym środkiem odstraszającym dziki. Z tego co mi wiadomo najbardziej skuteczne są zwykłe plastikowe butelki. Odgłos ich gniecenia skutecznie odstrasza każdego dzika. W kwestii mniejszych szkodników jesteśmy bezradni i każdy musi znaleźć swój sposób na ochronę własnego pojazdu – dodaje.
Mechanicy wałbrzyskich warsztatów samochodowych proponują umieszczanie pod maską zawieszek zapachowych. Z ich relacji wynika, że najlepiej odstraszają toaletowe kostki zapachowe. Niemniej dobrze jest zwrócić uwagę gdzie parkujemy nasze pojazdy oraz czy w okolicy nie widać wyraźnych śladów żerowania zwierząt.