Kupno domu to inwestycja na długie lata. Dlatego przed podpisaniem stosownego kontraktu trzeba rozważyć wszelkie „za” i „przeciw”, biorąc pod uwagę wiele różnych czynników składających się na zadowolenie z inwestycji, takich jak lokalizacja, uwarunkowania środowiskowe, czy dobór odpowiednich materiałów budowlanych. W ostatnim zakresie nie chodzi jedynie o trwałość budynku i jego odporność na warunki zewnętrze. Inwestor powinien zastanowić się, czy użyty do budowy materiał zapewni nowo powstającemu domowi odpowiednią energooszczędność, tak aby nie okazało się, że przy używaniu budynku trzeba będzie wydawać bajońskie sumy na jego ogrzanie. A to – jak wiadomo – bywa prawdziwą zmorą nie tylko tych, którzy zainwestowali w domy w dużym metrażu.
Czynniki wpływające na energochłonność budynku
Najogólniej rzecz ujmując wzniesienie energooszczędnego budynku wymaga połączenia odpowiedniej techniki i materiałów. Niestety w praktyce nie jest to proste, stąd też Polsce ciągle niewielu deweloperów oferuje na sprzedaż domy spełniające wymagania energooszczędności. Oczywiście nie chodzi tutaj o deklaracje, ale faktyczny efekt w postaci minimalnego zużycia energii przez budynek. Aby osiągnąć ten efekt konieczne jest przede wszystkim całościowe podejście do zagadnienia ocieplenia domu – nie wystarczy wykonanie zabezpieczenia przed utratą ciepła jedynie na pewnym fragmencie budynku. Dom powinien zostać ocieplony od fundamentów po sam dach. Oczywiście zupełnie inaczej ociepla się fundament, ściany zewnętrzne, czy poddasze. Chodzi tu przede wszystkim o wykorzystanie właściwych materiałów. Przykładowo poddasze najefektywniej jest ocieplić specjalną wełną mineralną, a ściany zewnętrzne styropianem o odpowiednim współczynniku przewodzenia ciepła.
Dla energooszczędności domu nie bez znaczenia są także zamontowane w nim okna. W tym obszarze dobrze jest wybrać okna trójszybowe, osadzone w sześcio-komorowych profilach. Poza tym – obok doboru odpowiednich pieców grzewczych – dla zwiększenia energooszczędności domu warto pomyśleć o zainstalowaniu w nim systemu wentylacji mechanicznej z rekuperacją. Dzięki niemu będzie możliwy odzysk ciepła z wymienianego powietrza.
Poszukiwanie nowoczesności
Jak już wspomnieliśmy, trudno w Polsce znaleźć dewelopera, którego oferta gwarantuje zakup energooszczędnego domu. Ostatnio pojawiły się domy na sprzedaż w Mikołowie i Tarnowskich Górach, oferowane na „Osiedlu Sielanka”. Jest to jeden z pierwszych przykładów nowoczesnego, energooszczędnego budownictwa, spełniającego surowe kryteria unijne w tym zakresie. Warto pamiętać, że o ile obecnie budowa energooszczędnego domu jest rozsądnym wyborem, o tyle od 2021 roku stanie się – na mocy przepisów unijnych – obowiązkiem. Dlatego rozważając tak poważną inwestycję, jaką jest kupno domu warto wziąć pod uwagę ten aspekt i nie decydować się na zakup budynku, który stanie się prawdziwą „skarbonką”, mogącą przyjąć właściwie każdą ilość środków przeznaczanych na eksploatacje.