Niedziela, 24 listopada
Imieniny: Flory, Jana, Emmy
Czytających: 3794
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Debata przedwyborcza w Hotelu Maria

Środa, 5 listopada 2014, 16:19
Aktualizacja: Sobota, 8 listopada 2014, 17:53
Autor: red.
Wałbrzych: Debata przedwyborcza w Hotelu Maria
Fot. Robert Bajek
Dzisiaj w Hotelu Maria odbyła się debata przedwyborcza zorganizowana przez Młodzieżową Radę Miasta Wałbrzycha. Debata miała na celu lepsze zrozumienie tematu rozwoju młodzieży w Wałbrzychu oraz ogólnego rozwoju miasta, a także wyciągnięcie konkretnych wniosków, propozycji zmian, pomysłów na działanie i sposobów rozwiązywania występujących w mieście problemów.

W debacie udział wziął obecny prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej oraz kandydaci na to stanowisko startujący w zbliżających się wyborach samorządowych: Alicja Rosiak startująca z listy KWW Wałbrzyska Wspólnota Samorządowa, Piotr Sosiński reprezentujący Prawo i Sprawiedliwość, Szymon Heretyk z Sojuszu Lewicy Demokratycznej i Beata Żołnieruk, która startuje z KW Nowa Prawica - Janusza Korwin-Mikkego. Wśród słuchaczy debaty znaleźli się przedstawiciele władz miasta i powiatu, przedstawiciele placówek kulturalno-oświatowych i oczywiście młodzież. Zgodnie z założeniami organizatorów, debata miała następującą formę: uczestnicy mieli po pięć minut na odpowiedź na przygotowane przez Radę pytania. Po udzieleniu odpowiedzi przez każdego z uczestników debaty na ogólne pytanie, możliwe było zadawanie przez słuchaczy pytań bardziej szczegółowych wybranym kandydatom.

Pierwsze pytanie przygotowane przez Radę brzmiało: "Patrząc na sytuację edukacyjną Wałbrzycha, co Pan/Pani myśli o zmianach, jakie można wprowadzić w wałbrzyskim szkolnictwie?". Tu prezydent Roman Szełemej zwrócił uwagę na fakt, że w ciągu ostatniego czasu poziom wałbrzyskich szkół znacznie się podniósł i jest obecnie dużo wyższy niż przed kilku laty, choć oczywiście zawsze można wprowadzić dodatkowe, usprawniające system zmiany.

Pytanie drugie: "W jakim kierunku chcemy rozwijać miasto - czy będzie to kierunek kultury, infrastruktury czy też sportu?". Tu wszyscy kandydaci byli w zasadzie zgodni, że miasto powinno rozwijać się we wszystkich tych kierunkach.

Pytanie trzecie brzmiało: "Biorąc pod uwagę ankietę sporządzoną przez Młodzieżową Radę Miasta Wałbrzycha, w której 91 procent młodzieży pokazało, że nie ma ogólnodostępnego miejsca spotkań dla młodzieży, jak Pan/Pani się do tego odniesie?". Tu również w ogólnym odniesieniu kandydaci byli zgodni, że młodzież musi konkretniej sformułować swoje oczekiwania co do formy i użyteczności takiego miejsca. Uczestnicy debaty zwracali też uwagę, że miejscem takim może stać się "Stara Kopalnia", której otwarcie nastąpi w najbliższą niedzielę. Szymon Heretyk stwierdził też, że prawdopodobnie błędem jest likwidacja dzielnicowych oddziałów WOK-u, gdyż to właśnie te miejsca, przygotowując konkretną, interesującą ofertę, mogą stać się miejscami takich młodzieżowych spotkań.

Ostatnie pytanie brzmiało: "Patrząc przyszłościowo, jaką współpracę mógłby Pan/Pani nawiązać z Młodzieżową Radą Miasta biorąc pod uwagę zaistniałe problemy i jak Pan/Pani określa jej cele". Wnioskiem wypływającym z udzielonych na to pytanie odpowiedzi jest konieczność częstszych spotkań z Młodzieżową Radą, która powinna ze swojej strony jaśniej i konkretniej formułować swoje oczekiwania i propozycje. Tu Alicja Rosiak zwróciła uwagę, że gdy była Przewodnicząca Rady Miasta Wałbrzycha spotkania takie odbywały się dość często.

Podczas debaty pojawiły się również dodatkowe pytania, dotyczące takich spraw jak między innymi: darmowa komunikacja miejska, którą propaguje Szymon Heretyk, wykazując, że byłby to dla miasta koszt rzędu 12 milionów złotych rocznie, co jest do przyjęcia biorąc pod uwagę budżet Wałbrzycha, czy pytanie o remonty dróg lokalnych, gdzie prezydent Roman Szełemej podkreślał, że są to oczywiście drogi ważne, ale priorytet w remontach mają drogi, gdzie natężenie ruchu jest największe i te właśnie odcinki są remontowane w pierwszej kolejności.

W skład Młodzieżowej Rady Miasta Wałbrzycha wchodzą uczniowie wałbrzyskich szkół, wyłonieni w wyborach. Kadencja obecnej Rady, zaprzysiężonej podczas sesji wałbrzyskiej Rady Miejskiej 27 marca br. będzie trwała dwa lata. Jej działania mają na celu ułatwienie kontaktu młodzieży z organami miejskimi oraz urzeczywistnianie potrzeb i rozwiązywanie problemów młodych wałbrzyszan, a także upowszechnienie idei samorządowej wśród młodzieży i zwiększenie ich aktywności w Wałbrzychu. Rada wspiera inicjatywy młodzieży i wskazuje organom samorządowym i władzom zagrożenia dotyczące ludzi młodych, proponuje też sposoby rozwiązania tych problemów.

Ogłoszenia

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group