Przypomnijmy, ze jak podaje IPN: „Dariusz Gustab po wprowadzeniu stanu wojennego, zajmował się kolportażem podziemnych wydawnictw…W latach 1984-1985 współorganizował Ruch Młodzieży Walczącej, w ramach którego uczestniczył w różnych formach protestu: nawoływał do bojkotu oficjalnych uroczystości komunistycznych oraz przeprowadzał akcje ulotkowe w obronie więźniów politycznych. W związku ze swoją działalnością Dariusz Gustab został zatrzymany i pobity w sierpniu 1985 roku przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa oraz umieszczony na okres dwóch tygodni w Schronisku dla Nieletnich w Świdnicy. W latach 1986-1989 współpracował z Solidarnością Walczącą współtworząc Grupę Wykonawczą tej organizacji w Wałbrzychu. W 1987 roku brał udział w przygotowywaniu audycji Radia Solidarność Walcząca. Współpracował również z Międzyszkolnym Komitetem Oporu we Wrocławiu. Od 1988 do 1990 r. był liderem Ruchu Młodzieży Niezależnej w Wałbrzychu, w ramach którego organizował manifestacje oraz happeningi o charakterze antykomunistycznym oraz ekologicznym. W 1989 roku współpracował z Konfederacją Polski Niepodległej oraz Ruchem „Wolność i Pokój”. Od kwietnia 1989 roku był członkiem Komitetu Obywatelskiego „Solidarność” w Wałbrzychu”.
W Auli Papieskiego Wydziału Teologicznego odbyła się uroczystość wręczenia odznaczeń Krzyży Wolności i Solidarności działaczom opozycji z lat 1956–1989. W imieniu Prezydenta Andrzeja Dudy odznaczenia wręczył Prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Łukasz Kamiński.
- Wasza walka z systemem komunistycznym była kontynuacją wielkiej walki o wolność, którą toczyła się w Polsce od wielu pokoleń – zaznaczył Prezes IPN. - Dlatego możecie stawać w tym samym szeregu, co odznaczeni Krzyżem Niepodległości. Walczyliście o dwie podstawowe wartości – wolność i solidarność, ale też wasza walka toczyła się o takie wartości jak prawda, sprawiedliwość, dobro człowieka i dobro wspólne. Dzięki waszej postawie możemy przypominać o tych ważnych wartościach kolejnym pokoleniom. Dziękuję wam za to.
Lista odznaczonych osób: Lidia Stanisława Dębska, Elżbieta Gajda-Bardon, Dariusz Gustab, Krzysztof Stanisław Kawalec, Ryszard Kondracki, Jan Kosowski, Jan Kunigowski, Adam Kwas, Adam Maciąg, Zbigniew Mackiewicz, Danuta Myśliwiec, Ks. Czesław Nowak, Marian Oziewicz, Edward Papenfus, Józef Petryków, Mieczysław Piejko, Zdzisław Praski, Lech Sielicki, Janina Szumigalska, Franciszek Szumigalski, Ryszard Urbanowicz, Stefan Więckowski, Stanisław Zalewski.
Krzyż Wolności i Solidarności został ustanowiony przez Sejm 5 sierpnia 2010 roku. Po raz pierwszy przyznano go w czerwcu 2011 roku. Krzyż nadawany jest przez Prezydenta RP, na wniosek Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej.
Źródło: ipn.gov.pl