Uroczyste przekazanie noszy odbyło się w połowie lipca w siedzibie GOPR w obecności Wicewojewody Kamila Zielińskiego, Wiceprezes VICTORIA S.A Patrycji Wolskiej i Małgorzaty Zydek, Naczelnika Grupy Wałbrzysko-Kłodzka GOPR Mariusza Rzepeckiego i Prezesa Grupy Jacka Koziarka.
- GOPR pomaga nam wszystkim – zarówno mieszkańcom regionu, w tym pracownikom naszego zakładu i ich rodzinom, jak i turystom przybywającym w te strony. Każdy z nas liczy, że wybierając się w góry nic go nie zaskoczy, jednak sytuacje nieprzewidziane się po prostu zdarzają. Przekazując ten dar chcieliśmy wspomóc GOPR, by ewentualna pomoc mogła być realizowana sprawniej i z mniejszym obciążeniem dla ratowników – podsumowała wydarzenie Wiceprezes VICTORIA S.A. Małgorzata Zydek.
Ultralekkie nosze zastąpią stosowane do tej pory tzw. nosze francuskie starej konstrukcji.
- Nowe nosze dzięki swojej stosunkowo niewielkiej wadze znacząco odciążą ratowników, którzy muszą nieraz pokonywać wiele metrów w ciężkich warunkach terenowych z poszkodowanym – stwierdził Naczelnik Grupy Mariusz Rzepecki. - Dodatkowo są one uniwersalne i łatwe w obsłudze. Umożliwiają nie tylko transport na barkach ratowników, ale także po doczepieniu koła spełniają funkcje wózka transportowego, a po zamontowaniu pasów można ich używać do opuszczania poszkodowanego na linie lub transporcie przy pomocy helikoptera – dodał Mariusz Rzepecki.
Grupa Wałbrzysko-Kłodzka GOPR, w której służbę pełni ponad 100 ratowników, prowadzi działania na terenie 2400 km2 sprawując opiekę nad 1600 km siecią szlaków turystycznych a w zimie również na stokach narciarskich. Teren ten obejmuje Góry Kamienne (Góry Krucze, Czarny Las, Pasmo Lesistej i Góry Suche), Góry Wałbrzyskie, masyw Ślęży, Góry Sowie, Bardzkie, Stołowe, Orlickie, Bystrzyckie, masyw Śnieżnika, Góry Złote. W rejonie działania grupy znajduje się Park Narodowych Gór Stołowych, Park Krajobrazowy Sudetów Wałbrzyskich, Książański Park Krajobrazowy, Park Krajobrazowy Gór Sowich, Ślężański Park Krajobrazowy oraz Śnieżnicki Park Krajobrazowy.