Tradycyjnie w pierwszą sobotę września, w tym roku trzeciego września, rozpoczęła się ogólnopolska akcja Narodowego Czytania, ogłoszona przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę. W obecnym roku czytane były Ballady i romanse Adama Mickiewicza. Punktualnie o godzinie 16.00 prezes Towarzystwa Miłośników Szczawna-Zdroju Iwona Czech powitała przybyłych Gości w pięknym historycznym gmachu Teatru Zdrojowego w imieniu organizatorów przedsięwzięcia: Uzdrowiskowej Gminy Miejskiej Szczawno-Zdrój reprezentowanej przez burmistrza pana Marka Fedoruka oraz Przewodniczego Rady Miejskiej w Szczawnie-Zdroju pana Adama Motykę, w imieniu Teatru Zdrojowego im. Henryka Wieniawskiego w Szczawnie-Zdroju oraz w imieniu Towarzystwa Miłośników Szczawna-Zdroju, które reprezentowane było przez panią prezes wraz z zarządem. Iwona Czech powitała gości przybyłych na Narodowe Czytanie „Ballad i Romansów”, odczytała list Prezydenta i zaprosiła do zaprezentowania pierwszej ballady - „Romantyczność” – czytającymi byli: p. Katarzyna Pawlak-Weiss - p.o. naczelnika Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej w Instytucie Pamięci Narodowej we Wrocławiu, Marek Fedoruk i Adam Motyka, balladę „Powrót Taty” czytali: Dorota Wołoszyn-Pusłowska - radna Rady Miejskiej w Szczawnie-Zdroju i Tadeusz Wlaźlak - honorowy obywatel Szczawna-Zdroju, były burmistrz naszego miasta, balladę „Rękawiczka” czytali: Barbara Grzegorczyk - była prezes spółki Uzdrowisko Szczawno-Jedlina S.A. i Marek Fedoruk, balladę „Pani Twardowska” czytała Monika Wachowicz – nauczycielka Zespołu Szkół im. Marii Skłodowskiej-Curie w Szczawnie-Zdroju, balladę „Lilije” czytała Iwona Czech. Piosenkę z tekstem ballady „Tukaj, albo próby przyjaźni" zaśpiewała uczennica Julia Zięba. Oprócz osób, które wcześniej deklarowały chęć czytania, z widowni zgłosiła się pani, która wyrecytowała z pamięci cały tekst ballady „Czaty” Adama Mickiewicza.
Tradycyjnie już, oprócz czytania dzieła prezentowanego w danym roku, Iwona Czech opowiadała o nieznanych lub mało rozpowszechnianych faktach z życia autora, a także o okolicznościach powstania czytanych utworów. Podczas czytania na ekranie pojawiały się obrazy, pocztówki przedwojenne ilustrujące recytowaną w danym momencie balladę.
Na koniec Narodowego Czytania 2022 odbył się, również tradycyjnie, quiz z nagrodami, a były nimi tomy „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza.