Niedziela, 5 stycznia
Imieniny: Hanny, Szymona
Czytających: 3202
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Czy „Paszport Polityki” trafi do twórców wałbrzyskiego teatru?

Wtorek, 18 stycznia 2011, 19:41
Aktualizacja: 19:43
Autor: Sven
Wałbrzych: Czy „Paszport Polityki”  trafi do twórców wałbrzyskiego teatru?
Fot. red
Dzisiaj, czyli we wtorek 18 stycznia o godzinie 22.55, w programie drugim TVP rozpocznie się transmisja z rozdania corocznych nagród „Polityki”. Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu reprezentowany jest przez Sebastiana Majewskiego oraz duet Monika Strzępka i Paweł Demirski.

Jest to dobra okazja, by usłyszeć nazwę naszego miasta w pozytywnym kontekście, z dala od brudu pseudopolityki. Trzymajmy kciuki za współtwórców sławy wałbrzyskiego teatru.

Poniżej, za „Polityką”, prezentujemy fragmenty wypowiedzi osób, które nominowały artystów związanych z naszym teatrem do tej prestiżowej nagrody.

Nominujący o Sebastianie Majewskim:
- Wałbrzyski teatr za jego dyrekcji to sprawnie działająca „cieplarnia laboratorium”, w którym, w komfortowych warunkach, powstają najlepsze polskie spektakle ostatnich sezonów. Najciekawsi reżyserzy młodego pokolenia, rozziew tematyczny od Wałbrzycha przez Afrykę, aż po odległe galaktyki - Joanna Derkaczew.

- Za umocnienie pozycji dramaturga w polskim teatrze dzięki celnym i wyrazistym działaniom. Przede wszystkim za sezon „Znamy, znamy…” w wałbrzyskim teatrze, idealnie trafiający w aktualną potrzebę przemeblowania naszej przestrzeni symbolicznej - Grzegorz Niziołek.

- Gdyby zdecydował się na karierę w branży reklamowej, to pewnie byłby milionerem. Wybrał teatr, co od grubych milionów skutecznie go oddala, ale pozwala wykorzystać nieprzebrane pokłady kreatywności. To człowiek orkiestra, świetnie sprawdzający się jako dyrektor i dramatopisarz, a także dramaturg przy spektaklach Jana Klaty - Paweł Sztarbowski.

Nominujący o Pawle Demirskim i Monice Strzępce:
- Szczególne uznanie należy się Demirskiemu za bezkompromisowy sposób wprowadzenia na polskie sceny dyskursu postpamięciowego, który w jego ujęciu ma anarchiczny potencjał rodzący się z autentycznego gniewu. Monika Strzępka wypracowała formę sceniczną, która służy kongenialnemu przekładowi jego tekstów na język sceny. Oryginalna metoda pracy z aktorami przyniosła skutek w postaci utworzenia się stałego ensemblu ofiarnych, a zarazem obdarzonych wielką świadomością formy i umiejętnością zdystansowania się do siebie aktorów - Anna R. Burzyńska.

- Za konsekwentnie rozwijany od lat projekt teatralny, w którym rozmontowują oficjalne i potoczne, mocne definicje narodowej wspólnoty, tożsamości, zbiorowej pamięci. W teatrze Demirskiego/Strzępki odzyskują znaczenie sformułowania sztuka krytyczna, sztuka zaangażowana - Marcin Kościelniak.

- Za spektakle „Był sobie Andrzej Andrzej, Andrzej i Andrzej” oraz „Niech żyje wojna!!!”. Za groteskowe pokazanie wszystkich tych mądrali, zarówno z lewej, jak i z prawej strony naszej, za przeproszeniem, polityczno-kulturalnej sceny. Za głos w imieniu wszystkich wykluczonych - Jacek Cieślak.

Czytaj również

Copyright © 2002-2025 Highlander's Group