W trakcie opracowywania jest nowy „Regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Wałbrzych”. Jednak do czasu aż nowy dokument wejdzie w życie, obowiązują przepisy z 2006 roku.
Zgodnie z tymi przepisami, właściciele i zarządcy mają obowiązek uprzątania błota, śniegu, lodu, opadłych liści i innych zanieczyszczeń z jezdni, chodników, ścieżek rowerowych, przystanków autobusowych, parkingów, pętli autobusowych, podwórzy, przejść i bram. Ponadto mają oni obowiązek utrzymania w należytym stanie sanitarno-porządkowym i technicznym placów zabaw przeznaczonych do wspólnego użytku. Chodzi również o wymianę piasku w piaskownicach dla dzieci. Miejsca publiczne powinny być wyposażone w odpowiednią liczbę zamocowanych na stałe koszy ulicznych.
Ponadto należy pamiętać, że na terenie Gminy Wałbrzych, w miejscach służących do użytku publicznego, zakazane jest m.in. mycie samochodów. Zabrania się też magazynowania odpadów komunalnych poza miejscami do tego wyznaczonymi. Nie wolno również umieszczać odpadów budowlanych, wielkogabarytowych oraz odpadów niebezpiecznych, a także zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, w pojemnikach na odpady komunalne.
Właściciele i zarządcy muszą również pamiętać o tym, że nie wolno umieszczać na elewacji budynków i ogrodzeniach plakatów, reklam, ogłoszeń bez uzyskania zgody właściciela obiektu.
Strażnicy miejscy przypominają również właścicielom zwierząt, że zobowiązani są oni utrzymywać je w taki sposób, aby nie stanowiły one uciążliwości dla otoczenia. Chodzi o nadmierny hałas, odór i zanieczyszczanie terenu. Właściciele psów muszą zarejestrować swojego ulubieńca we właściwej jednostce organizacyjnej gminy w terminie do 30 dni od chwili jego nabycia, bowiem w razie kontroli właściciele muszą udokumentować zarejestrowanie psa oraz zaszczepienie psa przeciwko wściekliźnie. Miłośnicy zwierząt muszą również pamiętać, że psa należy prowadzić na smyczy i w kagańcu oraz zaopatrzyć w identyfikator pozwalający na ustalenie nazwiska i adresu właściciela. Nie wolno wyprowadzać zwierząt domowych na tereny placów zabaw, szkół oraz ośrodków szkolno-wychowawczych, obiektów użyteczności publicznej.
Jeśli właściciele i zarządcy nieruchomości oraz właściciele zwierząt nie będą przestrzegać tych przepisów, muszą liczyć się z karami grzywny.