Niedziela, 5 stycznia
Imieniny: Hanny, Szymona
Czytających: 3229
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION, Zagórze Ślaskie: Cyjanotypia w zamku

Wtorek, 2 listopada 2010, 7:52
Aktualizacja: 7:53
Autor: Iwona Ziółkowska
REGION, Zagórze Ślaskie: Cyjanotypia w zamku
Fot. Iwona Ziółkowska
Ostatni weekend października członkowie Wałbrzyskiego Klubu Fotograficznego mieli okazję spędzić na plenerowych warsztatach w gościnnych murach Zamku Grodno.

Podczas warsztatów zorganizowanych i prowadzonych przez Jarosława Michalaka w szczególnej atmosferze zamku powstawały nietypowe prace łączące archiwalną technikę cyjanotypii z fotografią cyfrową.

Cyjanotypia jest monochromatyczną techniką fotograficzną odkrytą w 1842 roku przez sir Johna Herschela. Słowo cyjan pochodzi od greckiego "kyanos" i oznacza stalowoniebieski. Takie też zabarwienie mają obrazy cyjanotypowe.

Technika ta polega na wykonywaniu odbitek przez stykowe naświetlenie na papierze nasączonym światłoczułym roztworem żelazicyjanku potasu i cytrynianów amonu i żelaza. Naświetlanie następuje za pomocą światła słonecznego lub innego źródła promieni UV. Wywoływanie odbywa się pod wpływem strumienia wody.

Jednym z najwcześniejszych zastosowań cyjanotypii były zapiski fotograficzne Anny Atkins - botanika, która wykorzystała je do swojej pracy dokumentującej algi i paprocie. Swoje prace wykonywała układając rośliny bezpośrednio na papierze.

Na warsztatach uczestnicy wykorzystali wcześniej zrobione fotografie, które po przeróbce komputerowej i wydrukowaniu na specjalnej folii, posłużyły jako negatywy. Przeniesione zostały na papier nasączony substancją światłoczułą i poddane naświetlaniu. Po upływie odpowiedniego czasu wystarczy wypłukać tak przygotowaną fotografię w wodzie, aby na jej powierzchni utrwalić obraz odwzorowujący prawidłowo rzeczywistość (pozytyw).
Powstały obrazy o odcieniach granatu i błękitu.

Cyjanotypia pozwala fotografii uzyskiwać efekty malarskie przez co jest lubianą techniką wśród artystów.

Prace, które powstały podczas pleneru, będzie można już wkrótce oglądać na wystawie w Zamku Grodno.

Czytaj również

Copyright © 2002-2025 Highlander's Group