Naczynia niejednokrotnie są prawdziwymi dziełami sztuki, ze względu na fantazyjne kształty, barwne malunki, kunsztowne grawery oraz innego rodzaju zdobienia. Jednak aby mogły należycie pełnić reprezentacyjną rolę, wymagają właściwej pielęgnacji i przechowywania.
Szkło jest wyjątkowo wrażliwe na zabrudzenia oraz uszkodzenia mechaniczne
Kieliszki, szklanki, półmiski, karafki, talerzyki, pucharki do lodów, wreszcie popielniczki, wazony i jeszcze wiele, wiele innych rzeczy. Prezentują się niezwykle efektownie, jednak tylko pod warunkiem, że pozostają idealnie czyste i zachowują blask nowości. Utrzymanie szkła w perfekcyjnym stanie wcale nie jest takie proste, jak mogłoby się wydawać. Zwłaszcza kryształów, które są wprawdzie niezrównanie piękne, ale też znacznie bardziej miękkie. Dlatego należy zachować daleko posuniętą ostrożność.
Szkło kryształowe bardzo źle znosi wysokie temperatury. O ile kiepskiego pomysłu wlewania świeżo zaparzonej kawy bądź herbaty do delikatnych szklanek raczej nikomu nie trzeba specjalnie perswadować, tak już mycie naczyń w gorącej wodzie zdarza się nagminnie. Być może kurz i osady schodzą wtedy łatwiej, ale bardzo szybko znajdzie to negatywne odbicie w wyglądzie szkła. Rzecz jasna najlepiej zapomnieć o zmywarce, używać miękkich gąbek o gładkiej strukturze. Aby zapobiec zarysowaniom warto położyć na dnie zlewu silikonową podkładkę. Silne detergenty powodują matowienie szkła i niszczenie kolorowych dekoracji, dlatego zaleca się stosowanie niewielkich ilości łagodnego płynu albo wyłącznie czystej wody. Poza tym mocne chemikalia często pozostawiają specyficzny zapach i posmak – podanie whisky z aromatem środków do mycia to sprawdzony przepis na towarzyską katastrofę.
Pielęgnacja szkła wcale nie kończy się na ręcznym myciu naczyń
Umyte kryształy należy dokładnie wypłukać i pozostawić do wyschnięcia. Albo na ociekacz, albo na suchą szmatkę. Wycieranie resztek wody w pośpiechu może pozostawić mało estetyczne zacieki. Warto za to wypolerować wyschnięte szkło, używając do tego miękkiego materiału. Najlepiej sprawdza się dobrej jakości bawełna, która nie gubi drobnych włókien. I jeszcze jedna rzecz: sposób postawienia suchych naczyń na półce. Niby drobiazg bez znaczenia, ale znawcy tematu przekonują, że szklanki i kieliszki należy położyć do góry dnem. Ta metoda ma zapobiegać wytwarzaniu się mało atrakcyjnej woni oraz oddziaływaniu zapachów z zewnątrz na degustacyjną powierzchnię wewnątrz naczyń.