Skoro brak salonu to przecież oczywiste, że i brak telewizora. Brak kanapy do popołudniowej drzemki. Wymieniając dalej stwierdzimy, że nie mamy niczego. Posiadanie własnego domu jest dla nas tak oczywiste, że ciężko nam się postawić w sytuacji, w której to po szkole czy pracy nie mamy dokąd iść. Dla nas jest to taka oczywista i jasna sprawa– wszyscy mamy dom. A jednak tak nie jest. Szacuje się, że w Polsce aż 300 tysięcy osób żyje bez stałego zameldowania. Skala zjawiska bezdomności jest tak duża, że nie łatwo jest podać dokładne dane.
16 grudnia młodzież wałbrzyskiego hufca z Rzemieślniczej Zasadniczej Szkoły Zawodowej w Wałbrzychu w ramach Aktywność Dobry Wybór „Podaruj Czapkę Bezdomnemu” miała możliwość wzięcia udziału w zwiedzaniu Integracyjnego Domu dla Bezdomnych.
W Wałbrzychu dla bezdomnych jest dostępny przez 24h na dobę Dom Integracyjny na ul. Pocztowej, do którego mogą zgłaszać się o pomoc ludzie bezdomni. Tam właśnie uczniowie spotkali się z kierownikiem pracy socjalnej z bezdomnymi Łukaszem Lipką, terapeutą ds. uzależnień Aleksandrem Nowakiem oraz przedstawicielem osób bezdomnych Piotrem. To oni właśnie oprowadzili młodzież po całym ośrodku, w którym znajdują się wieloosobowe pokoje dla bezdomnych, łazienki, kuchnie. Ponadto jest sala szpitalna, sala dla niepełnosprawnych, czy też mała świetlica połączona z kuchnią, w której można się spotkać, obejrzeć telewizję, porozmawiać, zjeść, napić się kawy, herbaty. Trzeba zaznaczyć, że bezdomni sami dbają o wygląd, porządek swojego „domu”. Uczniowie mieli okazję porozmawiać z mężczyznami tam mieszkającymi o swojej sytuacji życiowej i bolączkach codziennego życia. Nad nimi pieczę trzymają opiekunowie, pracownicy socjalni, terapeuci. Trzeba podkreślić, że jest to naprawdę ciężka praca, ponieważ ludzie Ci spotykają się z bardzo ekstremalnymi sytuacjami.
Po obejściu całej placówki uczestnicy spotkania poszli do sali, gdzie prowadzone są zajęcia z bezdomnymi, gdzie kierownik opowiedział im, na jakich zasadach prowadzony jest ośrodek, z jakimi problemami spotykają się na co dzień, z jakimi sytuacjami mają do czynienia na co dzień. Niektóre opowieści były wstrząsające dla młodzieży, ponieważ są to często bardzo trudne, a nawet niebezpieczne wydarzenia, które ciężko jest pojąć osobie dorosłej, a co dopiero takim młodym ludziom. Jednakże zaznaczono również, że i młodzi ludzie trafiają do nich. Jeśli źle pokierują swoim życiem dojdzie do tego alkohol, narkotyki, w jednej chwili można stracić wszystko - rodzinę, pracę, dom i trafić na ulicę. Dlatego też takie zajęcia mają ustrzec młodzież przed zachowaniami, które bezpośrednio przyczyniają się do samodegradacji.
Aleksander Nowak podkreślił, że główną przyczyną bezdomności jest alkohol. Tak dzieje się w 95%, który uniemożliwia im wyjście z ulicy. Nieliczni wychodzą z takiej egzystencji i praca z takimi ludźmi jest bardzo ciężka, w której trudno o sukcesy, ale i one się zdarzają. To nie są źli ludzie i warto o nich pamiętać właśnie w nadchodzącym czasie Świąt Bożego Narodzenia. Pamiętaj – warto pomagać, a los drugiego człowieka może zależeć również od Ciebie. Jeżeli znasz miejsca, w których to nocują bezdomni – powiadom instytucje, które mogą im pomóc.
Jeszcze raz przypominamy wszystkim, że prowadzona jest akcja zbierania odzieży dla osób bezdomnych, którą można przynosić do Hufca Pracy w Wałbrzychu, Al. Wyzwolenia 38 bądź do Publicznego Gimnazjum nr 1 i Rzemieślniczej Zasadniczej Szkoły Zawodowej w Wałbrzychu.