Wystawa fotografii przedstawiających Piaskową Górę, wykonanych z drona, pozytywne i kulturalne hulanki z Piaskową Górą, warsztaty teatralne zakończone spektaklem i Brave Kids w dzielnicy Rusinowa – to propozycje mieszkańców Wałbrzycha, które w ramach programu Dom Kultury + Inicjatywy Lokalne 2021 zrealizuje Wałbrzyski Ośrodek Kultury.
Do programu Dom Kultury + Inicjatywy Lokalne 2021 mieszkańcy Wałbrzycha zgłosili dziesięć projektów. W poniedziałek specjalna komisja spotkała się z autorami propozycji. Wspólnie dokonano wyboru czterech projektów, które będą zrealizowane.
Największe uznanie zdobyła propozycja Patrycjusza Kochanowskiego. Projekt „Piaskowa Góra z lotu ptaka” to propozycja plenerowej wystawy, na której zaprezentowane zostaną zdjęcia tej dzielnicy wykonane z drona.
- Posiadam bardzo dużą galerię zdjęć Piaskowej Góry z lotu ptaka, którą wykonałem w 2016 roku. Tak sobie leżała do tej pory na dysku. Ja akurat przez to, że jestem oddanym „piaskowogórzaninem”, który zawsze lubi wspierać mój dystrykt, postanowiłem wziąć udział w konkursie i udało się go wygrać. Powstanie galeria zdjęć z lotu ptaka Piaskowej Góry, zarówno starej, jak i nowej części, głównie wykonanych w czasie zachodu słońca – mówi Patrycjusz Kochanowski.
Drugi pod względem liczby zdobytych punktów był projekt „Pozytywnie i Kulturalnie Hulamy z Piaskową Górą” autorstwa Mai Sawickiej.
- My wpadłyśmy na taki pomysł, aby zorganizować na Piaskowej Górze sześć różnorodnych warsztatów dla mieszkańców. Są one dostępne dla każdego. Sześć różnych spotkań. Każde o innej tematyce. Są warsztaty w stylu zaglądania w głąb siebie, coś dla ducha oraz coś dla ciała, jak na przykład nasze warsztaty z hula hop - mówią Emilia Francuziak i Zuzanna Gileta, współautorki projektu.
Autorami trzeciego projektu, który będzie realizowany przy wsparciu z programu Dom Kultury + Inicjatywy Lokalne 2021 są Piotr Jędrzejas i Mirosław Sopicki z Teatru Ucieczkowego.
- Chcielibyśmy zaprosić mieszkańców Wałbrzycha, szczególnie dzielnic Piaskowa Góra i Rusinowa do wspólnego przygotowania spektaklu, ale zanim ten spektakl się odbędzie, poprowadzimy dla tych osób warsztaty. Warsztaty aktorskie, które będą prowadzone przez naszego przyjaciela Piotra Jędrzejasa i warsztaty muzyczne – mówi Mirosław Sopicki.
Ostatnim z realizowanych projektów będzie inicjatywa Brave Kids dla Rusinowa.
- Chcemy by Brave Kids pojawił się w nowym miejscu, w dzielnicy Rusinowa. Zorganizujemy kolorową, barwną, radosną paradę z udziałem mieszkańców tej dzielnicy, do której zaprosimy dzieci z różnych grup artystycznych - mówi Magdalena Sawicka, koordynatorka Brave Kids w Wałbrzychu.
Na realizację pomysłów mieszkańców WOK ma 22 tysiące złotych. O tym, kiedy będą realizowane i prezentowane poszczególne projekty będziemy informować na bieżąco.