Niniejszy apel kierowany do poszczególnych podmiotów w celu zachęcenia ich do ograniczenia wykorzystania w codziennym funkcjonowaniu różnego rodzaju przedmiotów z plastiku ma na celu zapobieganie negatywnemu wpływowi produktów z tworzyw sztucznych na środowisko naturalne i zdrowie człowieka. Jest to kolejne po uchwale przyjmującej Program „Zielony Wałbrzych 2020”, działanie Gminy Wałbrzych, które pokazuje znaczenie spraw związanych z ochroną środowiska naturalnego.
Ilość odpadów plastikowych na świecie zatrważająco rośnie, co ma szkodliwy wpływ na ekosystemy, różnorodność biologiczną i zdrowie ludzkie. Produkty plastikowe można spotkać w każdym z elementów środowiska, w tym w morzach i oceanach. Prowadzone badania pokazują, że plastikowe produkty jednorazowego użytku stanowią połowę wszystkich odpadów morskich. Trwałość produktów plastikowych stanowi kolejny problem. Rozkładają się one kilkaset lat, kumulując się w środowisku, przez co zwiększają coraz to większe zagrożenie.
Dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie ograniczenia wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko, Unia Europejska wprowadziła m.in. zakaz wykorzystywania i sprzedaży plastiku jednorazowego użytku, dla którego dostępne są zamienniki, przy czym zakaz ten wprowadza się od 2021 roku. Niniejszy apel wystosowany przez Radę Miejską Wałbrzycha z wyprzedzeniem wychodzi na przeciw w w.dyrektywie PE. Prezydent Miasta realizując działania w ramach przyjętego założenia: STOP PLASTIK, będzie wykorzystywał wszystkie dostępne mu narzędzia dla całkowitego wyeliminowania stosowania jednorazowych naczyń z plastiku oraz butelek typu PET, nie tylko z Urzędu Miejskiego w Wałbrzychu i podległych jednostek. Poprzez stosowanie zachęt, czy odmowę udziału w wydarzeniach, będzie chciał nakłonić także pozostałe podmioty z terenu miasta do wspierania ochrony środowiska poprzez rezygnację z zakupu, stosowania i oferowania jednorazowych naczyń z plastiku, butelek PET czy też innych jednorazowych przedmiotów codziennego użytku.