Warto przypomnieć, że Gmina Walim otrzymała Zamek Grodno w użytkowanie w 2008 roku. Od tego czasu cały czas prowadzi różnego rodzaju działania mające na celu odnowę i uatrakcyjnienie tego obektu, gdzie docelowo ma powstać centrum działalności kulturalnej i turystycznej. Zakres wykonanych prac jest bardzo rozległy i obejmuje między innymi przebudowę budynku bramnego, budynku łącznika, remont baszty obronnej, zakup, dostawę i montaż wyposażenia pomieszczeń i kuchni, zakup wyposażenia takiego jak regały, stoły, sprzęty AGD i RTV, czy system alarmowy. Przygotowane zostało także przyłącze kanalizacji sanitarnej.
Działania prowadzone były w ramach projektu “Średniowieczny Zamek Grodno jako Centrum działalności kulturalnej i turystycznej – Przebudowa Zamku Grodno w Zagórzu Śląskim: budynek bramny, budynek łącznika oraz remont baszty obronnej”. Źródłem finansowania inwestycji były środki Gminy Walim, oraz fundusze pochodzące ze Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Aglomeracji Wałbrzyskiej. W planach jest jeszcze stworzenie na terenie zamku części multimedialno-edukacyjnej, wchodzącej w skład turystycznej ścieżki edukacyjnej, której zadaniem będzie przybliżenie zwiedzającym wiedzy związanej z dużą rolą miejscowej fauny i flory, natomiast dzisiaj odbyło się oficjalne otwarcie części restauracyjno-noclegowej, o czym mówił Adam Hausman - Wójt Gminy Walim:
- Zaplecze hotelowe i restauracja od dzisiaj są czynne, już funkcjonują. Zgłoszenie o tym, że użytkujemy już poszło do Starostwa Powiatowego. Najważniejsze jest to, że kilka dni temu udało nam się uruchomić podpięcie zamku pod biobloki, które znajdują się w Zagórzu Śląskim. Mamy wreszcie toalety, mamy zaplecze, możemy w chwili obecnej prowadzić prawidłową kuchnię i toalety - coś, co było najważniejsze dla Zamku Grodno. Tu nigdy tego nie było i to był największy problem. Od dzisiaj można już użytkować. Mamy cztery pokoje hotelowe, sześć miejsc noclegowych na tym etapie, ze względów przeciwpożarowych. Mamy jeszcze jedną inwestycję, doprowadzamy w tej chwili wodę do zamku, w czym pomaga nam Wałbrzyskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji. Potrzebujemy mieć tu hydranty, żeby uruchomić więcej miejsc. Ilość miejsc wynika z przepisów przeciwpożarowych. Docelowo chcemy, żeby było ich więcej. Proces inwestycyjny trwał dwa lata, chociaż od momentu projektu minęły cztery lata. Budowa, przebudowa i remont to dwa lata ciężkiej pracy. Każdy detal uzgadniany był z konserwatorem zabytków - każda deska, każdy panel. Koszt inwestycji, którą dzisiaj otwieramy to 2 100 000 złotych, 1 230 000 to środki pochodzące z ZIT Aglomeracji Wałbrzyskiej, pozostała kwota to pieniądze z budżetu Gminy Walim.