Czwartek, 26 grudnia
Imieniny: Dionizego, Szczepana
Czytających: 5030
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Apel Pamięci Sybiru

Wtorek, 19 marca 2024, 8:43
Aktualizacja: 10:48
Autor: Wacław Kwieciński
Wałbrzych: Apel Pamięci Sybiru
Fot. Wacław Kwieciński
18 marca w Szkole Podstawowej Nr 23 w Wałbrzychu na Nowym Mieście odbył się uroczysty Apel Pamięci Sybiru. Okazją ku temu była 84. Rocznica Masowej Deportacji na Syberię i do Kazachstanu oraz piękny jubileusz wałbrzyskich Sybiraków, a mianowicie 35. Rocznica Powstania Wałbrzyskiego Oddziału Sybiraków.

Na ten uroczysty Apel stawili się znamienici goście w osobie posłanki dr Sylwii Bielawskej, Prezydenta Miasta Wałbrzycha dr Romana Szełemeja, ks. Prałata Dariusza Danilewicza, radnego Wałbrzycha Jacka Szwajgiera. Obecni byli członkowie Zarządu Wałbrzyskiego Koła Sybiraków: Prezes Joanna Baniukiewicz, Wiceprezes Adam Mitelsztet, Sekretarz Wacław Kwieciński, Weronika Wadycka i Alfred Nowicki. Zaproszeni byli również dyrektorzy ze Szkoły Podstawowej z Chełmska Śl. i Czarnego Boru oraz rodzice wychowanków tutejszej szkoły. Szkołę reprezentowała dyr. mgr Anna Szwalec, Wicedyrektor Izabela Karłowska, nauczyciele i duża grupa dzieci występujących w programie artystycznym zatytułowanym "Sybiracy-Pamiętamy".

Od samego wejścia do szkoły można było spotkać akcenty sybirackie. Na dole mała miejsce wystawa zdjęć pamiątek sybirackich, na parterze duża wystawa Centrum Dokumentacji Zsyłek, Wypędzeń i Przesiedleń UKEN w Krakowie zatytułowana „Sybir. Utrwalone w kadrze, zapamiętane w obrazach”. Jednak uwagę wszystkich przykuła niecodzienna scenografia sali gimnastycznej, gdzie odbywał się Apel. W poprzek sali przebiegały tory z podkładami symbolizujące te tory, którymi wywożono Polaków na Syberię. Na środku sali przystanek kolejowy Nowosybirsk (największe miasto na Syberii), na którym pełno porzuconych rzeczy, walizek i siedząca na peronie mała dziewczynka. Opowiadała ona historię, jak biegała ze zdjęciem swojego taty od wagonu do wagonu z nadzieją na jego odnalezienie. Stojący przy torach brzozowy krzyż z przewieszonym różańcem, pod którym zapalono znicze, przypominał obecnym, że to właśnie silna wiara w Boga dawała siłę Sybirakom w przetrwaniu na tej Nieludzkiej Ziemi. Dzieci zaprezentowały sybirackie wiersze Wacława Kwiecińskiego i zaśpiewały przepiękne pieśni patriotyczne. Po tym wspaniałym występie zebranym podziękowała Poseł Sylwia Bielawska, a w imieniu Związku Sybiraków podziękowania złożył Wacław Kwieciński, który razem z Prezes Joanną Baniukiewicz przekazali słodycze dla występujących dzieci. Spotkanie zamknęło spotkanie z gośćmi, na którym czekał słodki poczęstunek.

Ta wspaniale przygotowana uroczystość jest dowodem, że idea sybiracka zakorzeniła się w naszych szkołach bardzo mocno dając obecnym nie tylko wspomnienie tych trudnych lat narodu polskiego, ale również ogromny zastrzyk pozytywnej energii i wzruszeń.
Tekst i zdjęcia: Wacław Kwieciński
Sekretarz Koła ZS w Wałbrzychu

Twoja reakcja na artykuł?

4
57%
Cieszy
1
14%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
2
29%
Przeraża

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group