APEL Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Opiekunów Medycznych i Pracowników Pomocy Społecznej do OPIEKUNÓW MEDYCZNYCH
Krótki rys historyczny:
Początki powstania zawodu opiekuna medycznego można datować na 2007 rok. Wtedy w ówczesnych latach opiekun medyczny, który zaczął swobodnie raczkować na rynku zdrowia nabierając przy okazji coraz więcej zainteresowania słuchaczy przyszłym zawodem w ochronie zdrowia. Sam jestem świadkiem kształtowania się od samego początku tegoż zawodu a potem wdrożenia go w system opieki nad pacjentami chorymi i niesamodzielnymi.
Parę lat po tym, jak zawód opiekuna medycznego zaczął stopniowo i dość intensywnie nabierać swojego tempa, zaczęły powstawać po raz pierwszy organizacje pozarządowe w Polsce ukierunkowane z myślą dla opiekunów medycznych.
Już wtedy w latach 2014-2016 mówiło się głośno za szpitalnym parawanem o idei powstania związków zawodowych jako samodzielne związki i nigdzie niezrzeszone z żadną organizacją związkową. Dobrze zapamiętałem tamtejsze próby powstania związku zawodowego dla opiekunów medycznych, niestety owa inicjatywa zakończyła się wtedy fiaskiem.
W między czasie i w dalszym ciągu kształtowano zawód opiekuna medycznego aż do września 2021 roku, kiedy to z ramienia Ministerstwa Zdrowia uzupełniono o dwa aspekty medyczne do wykonywania zawodu opiekuna medycznego, m.in. rehabilitację bierną, pobieranie krwi oraz podawanie niektórych leków. Wydłużono program kształcenia o pół roku, czyli kompleksowo nauka w zawodzie opiekuna medycznego aktualnie trwa 1,5 roku, tylko i wyłącznie po szkole średniej.
Działalność Związkowa:
Po wielu próbach oraz dokonanych inicjatywach, w końcu powstał Ogólnopolski Związek Zawodowy Opiekunów Medycznych i Pracowników Pomocy Społecznej z siedzibą w Wałbrzychu.
Dokonując szczegółowej analizy w sposób holistyczny po roku 2021 zaczął następować stopniowy zwrot w grupie zawodowej opiekunów medycznych, to znaczy, że opiekunowie zaczęli dość tłumnie rezygnować z pracy domach opieki społecznej, w opiece środowiskowej, zakładach opiekuńczo-leczniczych, a na to miejsce opiekunowie medyczni znajdowali zatrudnienie w podmiotach leczniczych, tj: szpitale czy hospicja.
Wspomniana zawodowa „migracja” opiekunów medycznych z domów opieki na oddziały szpitalne była spowodowana podwyżkami, które znacznie wzrastały w obecnym czasie dla opiekunów medycznych a niestety nie były respektowane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, co spowodowało zmniejszenie zatrudnionych opiekunów medycznych w sektorze pomocy społecznej. Luki wakatów dość szybko w tych miejscach takich jak szczególnie domy opieki społecznej, wypełniono niewykwalifikowanymi „opiekunami”, lub „opiekunami z zagranicy, co oznacza, że do dnia dzisiejszego w instytucjach pomocy społecznej nie jest wymagane jakiekolwiek zaświadczenie potwierdzające kwalifikacje w zawodzie opiekuna. Oczywiście zdarzają się sytuacje, w których wykwalifikowani opiekunowie medyczni z osobistych przyczyn znajdują zatrudnienie w domach pomocy społecznej, uwzględniając przy tym brak załapania się na jakiekolwiek podwyżki, które zostały zrealizowane lub będą realizowane przez ministerstwo zdrowia.
Pisząc kolokwialnie i nazywając sprawy po imieniu, pracodawcy domów pomocy społecznej, dobrze orientują się w sferze finansowej dla grupy zawodowej opiekunów medycznych i sprytnie obchodzą podwyżki na mocy ustawy Ministerstwa Zdrowia, wpisując w umowę o pracę opiekuna osób starszych, a to powoduje zupełnie inną kategorię wynagrodzenia dla opiekuna medycznego.
Jako Założyciele oraz Przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Opiekunów Medycznych i Pracowników Pomocy Społecznej, apelujemy do Was Opiekunowie Medyczni oraz Opiekunowie/Pracownicy Pomocy Społecznej, wzywając Waszą grupę zawodową do wejścia na podium SOLIDARNOŚCI. Jako organizacja związkowa możemy stać się za moment bardzo liczną grupą medyków połączonych z pracownikami pomocy społecznej. Przypomnijmy, że nasz Ogólnopolski Związek Zawodowy Opiekunów Medycznych i Pracowników Pomocy Społecznej (OZZOMiPPS) powstał w dniu 18 października br.
Czekamy wciąż na Was Drodzy Opiekunowie Medyczni, bo tylko RAZEM możemy zmienić Polską rzeczywistość w ochronie zdrowia a także stać się słyszalnym głosem w systemie kształcenia w zawodzie opiekuna medycznego, mieć widzialny wpływ, aby opiekunowie medyczni, który świadczą usługi w domach opieki społecznej, ich kompetencje nie były pomijane i pomniejszane, a aktualne wynagrodzenie Ministerstwa Zdrowia, były takie same, niezależnie od miejsca zatrudnienia przez opiekuna medycznego w podmiotach szpitalnych oraz społecznych.
Opiekunowie Medyczni, nie możemy pracodawcom DPS pozwolić na dyskryminację finansową zatrudnionych wykwalifikowanych opiekunów w Domach Opieki Społecznej.
Autor felietonu: Marcin Staszak, wiceprezes zarządu OZZOMiPPS
Łączymy wyrazy uznania:
Marcin Bugajski - Prezes OZZOMiPPS, tel: 537 392 076
Marcin Staszak - Wiceprezes OZZOMiPPS. tel: 507 304 413
Zarząd Ogólnopolskiego Związku Zawodowego
Opiekunów Medycznych i Pracowników
Pomocy Społecznej z siedzibą w Wałbrzychu
E-mail: ozzomipps@gazeta.pl
https://www.facebook.com/ozzompps