American University Chamber Singers z towarzyszeniem Filharmoników Sudeckich wykonają oratoryjny repertuar barokowy. Usłyszymy:
Jana Sebastiana Bacha - motet Der Geist hilft unser Schwachheit auf, BWV 226 Antonio Caldary - Salve Regina in c-moll oraz Jana Dismasa Zelenki - Missa Purificationis Beatae Virginis Mariae in D-dur, ZWV 16.
„Der Geist hilft unser Schwachheit auf” jest jednym z dwóch motetów Jana Sebastiana Bacha (1685-1750), które zachowały się w autografie. Napisany został na okoliczność pogrzebu śp. profesora Ernestiego, rektora Lipskiego Uniwersytetu Świętego Tomasza
i wykonany został w październiku 1729 r. Tekst jest połączeniem wersów z Listu do Rzymian (8, 26-27) „Duch przychodzi z pomocą naszej słabości” z trzecią zwrotką hymnu Marcina Lutra do Ducha Świętego (1524). „Słuchacz pozostaje sam na sam z Bachem, który ucisza jego duszę cudownym spokojem swego serca i unosi ponad wszystko, co było, jest i będzie” - pisze Albert Schweitzer o motetach.
Antyfona Salve Regina należy do bogatej twórczości religijnej Antonia Caldary (1670-1736). Caldara urodzony w Wenecji rozwinął swoją karierę w Mantui jako „Maestro di Cappella, da Chiesa e da Teatro”, później przeniósł się do Barcelony, gdzie doprowadził do pierwszego wystawienia włoskiej opery, dalej do Rzymu, gdzie spotkał Haendla i zastąpił go na stanowisku kompozytora i kapelmistrza domu księcia
Ruspoli, w końcu osiadł w Wiedniu na stanowisku drugiego obok Johanna Josepha Fuxa kapelmistrza orkiestry cesarskiej. Łączył tradycję stylu weneckiego, melodyki neapolitańskiej i instrumentacji szkoły Corellego.
Ostatnia dekada XXI wieku to czas zwiększonego zainteresowania artystów na całym świecie twórczością Jana Dismasa Zelenki (1679-1745). Doskonała melodyka, umiejętność podążania za tekstem, wykorzystanie wirtuozowskich walorów instrumentarium dla podkreślenia efektów barwnych, napięcie, które prowadzi do emocjonalnego katharsis jak przy słuchaniu najlepszych dzieł Bacha i Haendla stanowią o powodzeniu koncertowym kompozytora nazywanego „katolickim Bachem”. Z ostatniego okresu twórczości pochodzi Missa Purificationis (1733) pomyślana jako missa solemnis - w pełnej, nieskróconej formie liturgii trydenckiej.