Spotkanie rozpoczęło się od Hymnu Polski. Po hymnie przedstawiona została historia bitwy, a następnie odbył się Apel Pamięci, podczas którego przypomniano losy i dokonania poległych bohaterów. Ważnym elementem spotkania było złożenie kwiatów pod pomnikiem. Kwiaty złożyli między innymi przedstawiciele władz samorządowych, przedstawiciele władz Szczawna-Zdroju z burmistrzem Markiem Fedorukiem na czele, przedstawiciele Gminy Stare Bogaczowice, kombatanci, żołnierze AK, przedstawiciele znajdujących się w Szczawnie-Zdroju placówek kulturalno-oświatowych, szkół, a także przedstawiciele Uzdrowiska Szczawno-Jedlina S. A. i Towarzystwa Miłośników Szczawna-Zdroju. Oprawę artystyczną uroczystości zapewniła orkiestra dęta z Głuszycy. W apelu udział wzięła też wrocławska Kompania Reprezentacyjna Wojska Polskiego.
Bitwa na Czerwonym Wzgórzu odbyła się 15 maja 1807 roku na terenach między Szczawienkiem a Strugą. Była pierwszą bitwą dowodzonych przez majora Piotra Świderskiego ułanów pułku Legii Polsko-Włoskiej, przemianowanej później na Legię Nadwiślańską, z wojskiem pruskim na Śląsku. Udział w bitwie wzięło 280 ułanów polskich, którzy pobili dużo liczniejsze - składające się między innymi z 1200 żołnierzy piechoty, 80 huzarów i 80 dragonów jednostki pruskie, dowodzone przez majora Losthina. Po zwycięskiej bitwie polscy ułani zostali odznaczeni wysokimi francuskimi odznaczeniami wojskowymi.
Dzisiejsze spotkanie pod pomnikiem Ułanów Legii Nadwiślańskiej zorganizowane zostało przez Zarząd Towarzystwa Miłośników Szczawna-Zdroju i Zespół Szkół im. Marii Skłodowskiej-Curie w Szczawnie-Zdroju.