- 10 lemurów na 10. rocznicę przejęcia przez Miasto Wałbrzych Palmiarni. Decyzja prezydenta Romana Szełemeja z 2012 r. o odkupienia od Agencji Nieruchomości Rolnej tego zabytku wzmocniła turystyczną pozycję Wałbrzycha, jak również uchroniła Palmiarnię od dalszej degradacji – mówi prezeska Zamku Książ w Wałbrzychu, Anna Żabska.
30 października Palmiarnia w Wałbrzychu obchodzi swoje „miejskie urodziny”
W tym dniu mija 10 lat, od kiedy Gmina Wałbrzych zakupiła Palmiarnię od Agencji Nieruchomości Rolnych Skarbu Państwa i od początku oddała w zarządzanie spółce Zamek Książ. Z tej okazji 30 października wszyscy turyści będą mogli zwiedzić Palmiarnię w cenie biletu ulgowego, tj. za 15 zł. Dotyczy to również atrakcji, która ruszy od 28 października, Ogrodów Światła w Palmiarni, które w tym dniu będzie można obejrzeć w ulgowej cenie 20 zł.
O historii Palmiarni, jej rozwoju i znaczeniu dla rodziny Hochberg von Pless opowie o godzinie 17:00 w ramach spotkania z cyklu O Historii na żywo, Mateusz Mykytyszyn, prezes Fundacja Księżnej Daisy von Pless.
Dodatkowo, od godziny 17:00 zapraszamy Was do wspólnego świętowania w kawiarni w Palmiarni, gdzie będzie można posłuchać muzyki na żywo w wykonaniu DJ Radosław Rakuzy.
W ramach biletu polecamy również odwiedziny u nowych mieszkańców Palmiarni, czyli 10 wesołych lemurów, które od niedawna zamieszkały w wałbrzyskiej Palmiarni. Na uwagę zasługuje również kopuła Palmiarni, która tuż przy wejściu zostanie ozdobiona kwiatową aranżacją przez Macieja Krzusa, który m.in. przygotował w Palmiarni jesienną strefę Dary Jesieni.
W położoną na obrzeżach miasta książęcą Palmiarnię, gmina Wałbrzych zainwestowała już ponad 12 milionów złotych. Wyremontowano połowę z 22, ponad stuletnich szklarni. Całość przeprowadzonych do tej pory prac remontowych objęła ponad 2100 metrów kwadratowych metalowo-szklanych i murowanych konstrukcji i obiektów. Stanowi to 53 procent uratowanego, unikatowego na europejską skalę obiektu.
Największy zimowy ogród w Polsce nazywany także najpiękniejszym bukietem dla księżnej Daisy powstał na początku 20. wieku i stanowi integralną część kompleksu Zamku Książ w Wałbrzychu. Szklane cudo późnej, śląskiej secesji odzyskuje blask z czasów budowy i szczególnie zimą jest doskonałym azylem na rodzinne wypady i romantyczne spotkania.
Od tego tygodnia nasza rodzina wałbrzyskich lemurów składa się z 10 osobników! Z tej okazji ogłaszamy konkurs!
Juliano, Tytus i Olaf, to pierwsze lemury, które przybyły z "Zoo Dvůr Králové" w Czechach do wałbrzyskiej Palmiarni. Ale kolejne siedem lemurów jeszcze nie ma swojego imienia.
Pomóż nam i wymyśl imię dla jednego z nich!
W komentarzu pod postem napisz krótki wiersz/rymowankę, który będzie zawierał propozycję imienia dla lemura. Nagrodzona zostanie najciekawsza lub najbardziej kreatywna rymowanka.
Nagrodą jest pluszowy lemur oraz podwójna wejściówka do Palmiarni.
Na Wasze odpowiedzi czekamy do 31.10.2022r.!