„Krwawa Niedziela. 1905” wystawiona też będzie w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze, Muzeum Miedzi w Legnicy oraz Muzeum Narodowym we Wrocławiu. W tym ostatnim dziś odbędzie się uroczyste podpisanie listu – o godz. 11.00.
„Krwawa Niedziela. 1905” powstała w 1905 roku w Wiedniu. Ma wymiary: 3,85 x 8 m. Obraz Wojciecha Kossaka uwiecznia styczniowe wydarzenia z 1905 r., kiedy to wojska carskie zmasakrowały demonstrację robotniczą przed Pałacem Zimowym w Petersburgu. W 1917 r. dzieło zostało sprzedane polskiemu kupcowi, Kazimierzowi Dziewickiemu, i na stałe trafiło do zbiorów warszawskiej Zachęty. Po II wojnie światowej obraz zniknął i dopiero w latach siedemdziesiątych odkryto, iż w 1947 podarowany został przez Bieruta Stalinowi z okazji trzydziestej rocznicy rewolucji październikowej. Dokładny los dzieła Kossaka był nieznany aż do lat dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia, kiedy to wreszcie udało się ustalić, że obraz jest w posiadaniu muzeum w Kirowogradzie na Ukrainie i znajduje się na liście ukraińskich zasobów dzieł sztuki.
- Dziś, po ponad sześćdziesięciu latach od przekazania obrazu stronie radzieckiej, dzięki kontaktom Dolnego Śląska z Obwodem Kirowogradzkim i uprzejmości przedstawicieli regionu, pojawiła się realna szansa na zaprezentowanie „Krwawej Niedzieli.1905” na Dolnym Śląsku - mówi Jakub Świebocki z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.
Spotkanie delegacji z Obwodu Kirowogradzkiego oraz władz Dolnego Śląska z przedstawicielami instytucji kultury ma dziś potrwać dwie godziny. Będzie ono tłumaczone konsekutywnie na język rosyjski i z rosyjskiego na polski. Przemawiać będą marszałek Rafał Jurkowlaniec, Sergiej Larin - przewodniczący Kirowogradzkiej Obwodowej Administracji, Grzegorz Dzik - Konsul Honorowy Ukrainy we Wrocławiu oraz Mariusz Hermansdorfer - dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Wystąpi też chór prawosławny ordynariatu Wojska Polskiego Oktoich pod batutą księdza Grzegorza Cebulskiego, który zaprezentuje muzykę cerkiewną Wielkiego Tygodnia polską i ukraińską (chór ten wystąpił w niedzielę w Świdnicy – relacja: tutaj). Następnie Walentyna Żywotowska – zastępca dyrektora Departamentu Kultury i Turystyki Kirowogradzkiej Obwodowej Administracji Państwowej zaprezentuje zebranym Obwód Kirowogradzki i opowie o historii obrazu „Krwawa niedziela”, wyceny dzieła, ekspertyzy konserwatora itd. – Walentyna Żywotowska, Zastępca Dyrektora Departamentu Kultury i Turystyki Kirowogradzkiej Obwodowej Administracji Państwowej, a Jacek Gawroński - dyrektor wydziału kultury UMWD przedstawi prezentację o możliwości ekspozycji dzieła na Dolnym Śląsku oraz instytucje, w których się ona odbędzie.