Projekt rewitalizacji dworca Wałbrzych Szczawienko będzie realizowany ze środków ZITowskich. Budynek dworca ma zostać odrestaurowany, wokół niego powstaną parkingi a wszystko to w ramach projektu "Parkuj i jedź", który zakłada że mieszkańcy Wałbrzycha udający się do Wrocławia czy Jeleniej Góry przyjadą na teren dworca autobusem bądź samochodem osobowym, który pozostawią na parkingu i w dalszą podróż wyruszą pociągiem. Dworzec z tych samych powodów będzie też dogodnym miejscem dla osób odwiedzających Wałbrzych.
- W dniu wczorajszym Gmina Wałbrzych przejęła nieodpłatnie teren dworca Wałbrzych Szczawienko, a w szczególności budynek, elementy peronów ale nie całe perony, drogę dojazdową i teren pomiędzy dworcem i drogą dojazdową. Wczorajsza umowa notarialna podpisana pomiędzy PKP PLK a Gminą Wałbrzych jest owocem dwuletnich rozmów i ustaleń. Nie były one łatwe z wielu powodów. To jest zawsze bardzo duża specyfika struktury okołokolejowej, wymagająca specjalnego opisania i traktowania. W dalszym ciągu przez ten dworzec będą mogły przemieszczać się swobodnie wszystkie ekipy związane z PKP. Tu jest mnóstwo różnej infrastruktury podziemnej, którą oczywiście PKP zachowa. My przejmujemy dworzec i drogę dojazdową za darmo, ale z jasnym celem, który został opisany w akcie notarialnym. Celem jest stworzenie na terenie tego dworca infrastruktury, którą opisuje się obecnie "Park & Ride", czyli "Parkuj i jedź". Chodzi o stworzenie dogodnego miejsca, gdzie mieszkańcy Podzamcza, Piaskowej Góry, Szczawienka, Poniatowa, pracownicy strefy ekonomicznej będą mogli łatwo dojechać czy to autobusem czy samochodem, zaparkować i pojechać albo do Wrocławia, albo do Jeleniej Góry. I odwrotnie. Wiemy z analiz, że bardzo dużo Wałbrzyszan dojeżdża do pracy do Wrocławia, albo w okolice Wrocławia, ale coraz więcej osób dojeżdża z Wrocławia do Wałbrzycha, w szczególności do zakładów strefy ekonomicznej. Dzisiaj przejazd pociągiem do Wrocławia Głównego z Dworca Miasto zajmuje godzinę i siedem minut. A będzie jeszcze krócej. Dojazd samochodem to jest minimum godzina i czterdzieści minut. Więc już kolej wygrywa. Żeby przyciągnęła pasażerów, a nam na tym zależy z przyczyn ekologicznych, musimy stworzyć infrastrukturę przyjazną, życzliwą, odpowiadającą oczekiwaniom mieszkańców. Wiemy że tutaj, w tej części miasta mieszka 65 procent mieszkańców Wałbrzycha. Dlatego też remontowaliśmy ulicę Gagarina, remontowaliśmy Wrocławską, za chwilę będziemy remontować kolejny odcinek ulicy Wrocławskiej. Wpisuje się to w projekt, na który przeznaczyliśmy odpowiednie środki w ramach budżetu ZIT - powiedział Roman Szełemej
Gmina Wałbrzych ma już gotowy projekt remontu dworca, co nie będzie czynnością łatwą, ponieważ jest to budynek zabytkowy. Projekt ten jest owocem wielu miesięcy pracy własnej i współpracy z biurem projektowym z Poznania. Gmina Wałbrzych składa obecnie wniosek o pozwolenie na budowę, która ma się rozpocząć na wiosnę 2016 roku, po procedurze przetargowej. Prace remontowe mają potrwać rok. Trudno dokładnie oszacować koszt remontu, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że jest to budynek zabytkowy, jednak wstępnie można założyć, że renowacja budynku i prace na terenie dojazdowym to koszt około 7 milionów złotych. Po przeprowadzonym remoncie budynek dworca będzie spełniał swoją pierwotną funkcję dworca kolejowego z poczekalnią, punktami gastronomicznymi, punktami biletowymi. Dodatkowo na pierwszym i drugim piętrze budynku powstanie hostel i niskobudżetowe pokoje dla odwiedzających Wałbrzych turystów. Kolej pozostaje właścicielem peronów i dwóch wiaduktów nad ulicą Stacyjną. Jest już przygotowany projekt ich równoczesnego remontu.