Wczoraj odbyła sie konferencja, w której udział wzięli i o STRASZNYCH FANABERIACH opowiadali:
Dyrektor Danuta Marosz, Dyrektor Artystyczny Maciej Podstawny, Dorota Kowalkowska i Łukasz Zaleski.
FANABERIE to przegląd spektakli, wyselekcjonowanych wedle ściśle dobranego klucza tematycznego. Temat co roku jest inny – odpowiadający współczesnym trendom i reagujący na to, o czym głośno było w teatrze w danym sezonie, jakie zjawiska twórcy uznali za najważniejsze i najciekawsze, co ich szczególnie zainteresowało.
Tematem tegorocznej edycji festiwalu będzie STRACH. Postawimy pytania: Czego się boi człowiek u progu XXI wieku? Przerażają nas horrory i trupy chowające się w szafie, a może bardziej postępująca cywilizacja? Czy strach może być atrakcyjny? I czy na pewno boimy się tego, czego powinniśmy?
FANABERIE to gratka dla teatromanów – będzie można zobaczyć spektakle nigdy wcześniej w Wałbrzychu niepokazywane! W ciągu siedmiu festiwalowych wieczorów siedem teatrów z Polski zaprezentuje swoje przedstawienia.
Na wałbrzyskiej scenie zagoszczą spektakle nagradzane na najważniejszych polskich festiwalach i aktorskie gwiazdy: Joanna Szczepkowska, Jadwiga Jankowska-Cieślak, Karolina Gorczyca, Wojciech Kalarus.
Przedstawimy spektakle z gatunku klasycznego horroru, groteski makabrycznej, baśni, teatru absurdu i koncerty „pełne grozy". Jesteśmy przekonani, że każdy znajdzie coś dla siebie.
Ostatniego dnia Publiczność wręczy swoją nagrodę – FANABERIĘ PUBLICZNOŚCI.
FANABERIOM towarzyszy wiele wydarzeń okołofestiwalowych. Codziennie zaprosimy Widzów na moderowane dyskusje z Twórcami w KLUBIE FESTIWALOWYM. Urządzimy STRASZNE DISCO, wyjdziemy na miasto w ZOMBIE WALK, zabierzemy na nocną przechadzkę po Teatrze w ramach akcji PRZYJDŹ, JEŚLI SIĘ NIE BOISZ! Zaprezentujemy GABINET STRACHU. Będziemy też oswajać strach poprzez dyskusję , a w STRASZNYM KINIE oglądać najgorszy horror świata. Dodatkowo, w czasie Festiwalu będzie działał PUNKT POBORU STRACHU, w którym gromadzić będziemy lęki wałbrzyszan 2015, by na koniec umieścić je w KAPSULE STRACHU i zakopać.
13. Wałbrzyskie FANABERIE Teatralne: dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, współfinansowano z budżetu Województwa Dolnośląskiego.
FANABERIOM towarzyszy „X Wałbrzyski Pomost Teatralny” oraz 14. Wałbrzyska Scena Festiwalu „WROSTJA” współfinansowane przez: Miasto Wałbrzych, współorganizacja: Stowarzyszenie Teatralne Szaniawskiego.
Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu
http://teatr.walbrzych.pl/13-walbrzyskie-fanaberie-teatralne
PROGRAM:
___________________________________________________________________________
13. Wałbrzyskie FANABERIE Teatralne „Straszny Teatr”
Inauguracja Festiwalu
20.11.2015 / piątek / godz. 18:30 / Scena Kameralna / 60 min.
GRUPA ATMASFERA / koncert
Grupa Atmasfera jest zaskakującym zjawiskiem na scenie ukraińskiej. Zespół gra wielostronną muzykę etniczną, zawierającą elementy folkowe, pochodzące z różnych krajów świata.
20.11.2015 / piątek / godz. 20:00 / Duża Scena / 110 min.
„WIJ. UKRAIŃSKI HORROR” / na podstawie opowiadania Mikołaja Gogola ”Wij” - Teatr Zagłębia w Sosnowcu, reżyseria i adaptacja: Łukasz Kos.
W „Wiju” Mikołaj Gogol – ten piszący prozą, najosobliwszy z rosyjskojęzycznych poetów – wraca do świata swojego dzieciństwa, na Ukrainę; do świata opowieści zasłyszanych w kuchni, w świetle ognia; do opowieści, od których włos jeżył się na głowie.
godz. 22.00 / Foyer
Otwarcie KLUBU FESTIWALOWEGO / spotkanie z Twórcami spektakli prowadzenie: Hubert Michalak.
……………………………………………………………………………………………………………
21.11.2015 / sobota / godz. 18:30 / Duża Scena / 90 min.
„KARSKIEGO HISTORIA NIEPRAWDZIWA” - Teatr im. K.C. Norwida w Jeleniej Górze w ramach X Wałbrzyskiego POMOSTU Teatralnego, reżyseria: Julia Mark.
XXI wiek nigdy nie wyglądałby tak pięknie, gdyby nie Jan Karski. Bohater, ikona, a przede wszystkim człowiek sukcesu. Ale jakiego?
21.11.2015 / sobota / godz. 20:15 / Scena Kameralna / 60 min._______________________
„MICKIEWICZ LIVE. Performance psychoromantyczny" / koncert Wieszcze Niespokojne / Warszawa
Wieszcze Niespokojne skupiają się na tekstach polskiego romantyzmu – wykorzystując autorską muzykę, łączącą brzmienia elektroniczne z żywymi instrumentami; tworzą psycho-romantyczny rap.
godz. 21.30 / Foyer
Spotkanie z Twórcami w Klubie Festiwalowym / prowadzenie: Hubert Michalak
godz. 22.00 / Foyer + miasto - Straszne Disco i Zombie Walk
……………………………………………………………………………………………………………
22.11.2015 / niedziela / godz. 18:30 / Duża Scena / 120 min.
„PELCIA, CZYLI JAK ŻYĆ, ŻEBY NIE ODNIEŚĆ SUKCESU" - Teatr Łaźnia Nowa w Krakowie, reżyseria: Joanna Szczepkowska, obsada: Joanna Szczepkowska, Jan Jurkowski.
W autorskim spektaklu Joanny Szczepkowskiej, 60-letnia kobieta przypadkowo spotyka młodego lidera ekstrawaganckiego zespołu muzycznego. Dwa zupełnie odmienne spojrzenia, dwie różne epoki i przede wszystkim – dwa pokolenia, koncertowo prowadzące ze sobą osobliwą grę, w której ścierają się dwie odmienne osobowości: samotna z wyboru i nieodnajdująca się we współczesnym świecie Marta oraz goniący za sukcesem, rozgłosem i ciągłym „dzianiem się” Piotr.
godz. 20.45 / Foyer
Spotkanie z Twórcami w Klubie Festiwalowym / prowadzenie: Hubert Michalak
godz. 21.30 / Foyer +Teatr
Nocne zwiedzanie Teatru PRZYJDŹ, JEŚLI SIĘ NIE BOISZ!
…………………………………………………………………………………………………………
23.11.2015 / poniedziałek / godz. 18:30 / Scena Kameralna / 60 min.
„OD PRZODU I OD TYŁU" / w ramach 14. Wałbrzyskiej Sceny Festiwalu WROSTJA inspirowane książką „Niemcewicz od przodu i tyłu” Karola Zbyszewskiego, reżyseria: Stanisław Miedziewski, wykonanie: Mateusz Nowak.
Treść monodramu skoncentrowana jest wokół XVIII-wiecznej Polski w przededniu jej upadku. Wykpiwa pijaństwo, lenistwo, lekkomyślność, zamiłowanie do pustego frazesu i gestu, dewocję, pieniactwo polityczne i inne przywary, całe społeczeństwo czyniąc w jakimś sensie odpowiedzialnym za klęskę rozbiorów.
23.11.2015 / poniedziałek / godz. 20:00 / Duża Scena / 70 min.
„LEKCJA" - Teatr Mazowiecki w Warszawie, autor: Eugene Ionesco, reżyseria: Katarzyna Michałkiewicz, obsada: Karolina Gorczyca , Wojciech Kalarus, Jadwiga Jankowska-Cieślak.
„Lekcja” jest obsesyjnym snem. Profesora o uczennicy i uczennicy o profesorze. „Sen jest myślą w obrazach. Czasami jest nieprawdopodobnie odkrywczy, brutalny. Jest świetlistą oczywistością”.
godz. 21.30 / Foyer
Spotkanie z Twórcami w Klubie Festiwalowym / prowadzenie: Hubert Michalak
godz. 22.00 / Bunkier
GABINET STRACHU - instalacja przestrzenna zrealizowana z udziałem młodzieży
………………………………………………………………………………………………………….
24.11.2015 / wtorek / godz. 18:30 / Duża Scena / 85 min.
„KALI BABKI” - Bałtycki Teatr Dramatyczny w Koszalinie, reżyseria: Michał Siegoczyński.
Historia inspirowana postacią słynnego uwodziciela Tulipana; opowieść o kobietach, które skrzywdził bohater, a które upatrywały w nim księcia z bajki.
godz. 20.00 / Foyer
Spotkanie z Twórcami w Klubie Festiwalowym / prowadzenie: Hubert Michalak
godz. 20.30 / Foyer
STRASZNE KINO, czyli najgorszy horror świata / DKF Tomasza Smejlisa
…………………………………………………………………………………………………………..
25.11.2015 / środa / godz. 18:30 / Scena Kameralna / 80 min.
„DR@CULA. VAGINA DENTATA" - Teatr Polski w Poznaniu - Spektakl przeznaczony dla widzów od 16 roku. Reżyseria: Agata Biziuk
obsada: Piotr B. Dąbrowski, Paweł Siwiak.
Wysysanie sensów w nowomowie internetowej lub kuszenie obietnicami wiecznego piękna to punkty wyjścia dla spektaklu. Motyw wampiryzmu zostaje przez twórców przepuszczony przez takie zjawiska jak konsumpcjonizm, komercja i popkultura.
godz. 20.00 / Foyer
Spotkanie z Twórcami w Klubie Festiwalowym / prowadzenie: Hubert Michalak
godz. 20.30 / Foyer
STRACH SIĘ NIE BAĆ Dyskusja o strachu - finał akcji PUNKT POBORU STRACHU / zakopujemy KAPSUŁĘ STRACHU zawierającą lęki wałbrzyszan 2015, zbierane podczas festiwalu.
……………………………………………………………………………………………………………
26.11.2015 / czwartek /godz. 18:30 / Duża Scena / 115 min’______________________
„DROGA ŚLISKA OD TRAW. JAK TO DIABEŁ WSIĄ SIĘ PRZESZEDŁ" - Teatr Modrzejewskiej w Legnicy, scenariusz i reżyseria: Paweł Wolak i Katarzyna Dworak (PiK).
Balansująca na granicy nierealności ballada o ludziach, w których budzi się zło – i którzy stają się jego ofiarami. Mroczna, gęsta emocjonalnie opowieść, dziejąca się na wsi, gdzie wszyscy mają dwie twarze. Dawne zaszłości splatają się z nowymi antagonizmami: miłość zderza się z nienawiścią, przebaczenie ze zbrodnią, strach z euforią. Nikt nie wyjdzie stąd bez szwanku. Spektakl nagrodzony na wielu festiwalach.
godz. 20.45 / Foyer
Spotkanie z Twórcami w Klubie Festiwalowym / prowadzenie: Hubert Michalak
godz. 21.15 / Foyer
Pierwsza prezentacja projektu CYFROWA MONOGRAFIA Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu
godz. 21.45 / Foyer
Ogłoszenie wyników głosowania i wręczenie nagrody FANABERIA PUBLICZNOŚCI
Więcej informacji o FANABERIACH:
http://teatr.walbrzych.pl/13-walbrzyskie-fanaberie-teatralne/
R E Z E R W C J A B I L E T Ó W:
tel. 74 648 83 01 (do 03); www.teatr.walbrzych.pl/bilety/