Czwartek, 21 listopada
Imieniny: Janusza, Konrada
Czytających: 5650
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Strategia Rozwoju Powiatu Wałbrzyskiego została przyjęta

Piątek, 18 lipca 2014, 6:30
Aktualizacja: Niedziela, 20 lipca 2014, 18:30
Autor: red.
Wałbrzych: Strategia Rozwoju Powiatu Wałbrzyskiego została przyjęta
Fot. Robert Bajek
Dzisiejsza sesja Rady Powiatu Wałbrzyskiego przebiegła spokojnie, a najistotniejszym punktem obrad było przyjęcie Strategii Rozwoju Powiatu Wałbrzyskiego na lata 2014–2020. Nie zabrakło omówienia tego ważnego dla rozwoju całego Powiatu dokumentu, przedstawienia jego założeń strategicznych i oczywiście słów podziękowania dla wszystkich, którzy przyczynili się do jego powstania.

W głosowaniu nad przyjęciem Strategii Rozwoju Powiatu Wałbrzyskiego na lata 2014–2020 oddano 14 głosów - 12 głosów za przyjęciem Strategii, dwóch radnych wstrzymało się od głosu. Przed głosowaniem o projekcie uchwały mówił Wicestarosta Andrzej Lipiński, a prezentację przedstawiającą przebieg i metodykę procesu planowania, analizę dokumentów strategicznych, cele strategiczne i operacyjne oraz źródła finansowania omówiła Magdalena Kasprzak z Instytutu Rozwoju Terytorialnego, będącego samodzielną jednostką samorządu Województwa Dolnośląskiego - instytucją, która przygotowała projekt Strategii Rozwoju Powiatu Wałbrzyskiego na lata 2014–2020.

W dokumencie tym, poza przeprowadzaną pod różnym kątem analizą sytuacji w powiecie możemy na przykład przeczytać, że misją powiatu wałbrzyskiego jest zapewnienie możliwie najlepszych warunków rozwoju społeczno-gospodarczego i jakości życia mieszkańców powiatu poprzez wykorzystanie potencjałów endogennych oraz ogólnokrajowych trendów rozwojowych. Jako główny cel wymieniona została poprawa dostępności przestrzennej, ponieważ wieloletni niedostatek środków inwestycyjnych, brak remontów i pogarszający się stan infrastruktury transportowej spowodował ograniczenia zarówno w mobilności samych mieszkańców, jak i możliwości rozwoju przedsiębiorczości, turystyki i innego rodzaju usług w powiecie. Tu ma nastąpić poprawa dostępności drogowej, kolejowej i ogólne usprawnienie sieci komunikacyjnej.

Wśród kolejnych ważnych punktów Strategii znalazł się między innymi rozwój przedsiębiorczości w oparciu o zasoby wewnętrzne, czyli aktywna promocja dostępnych terenów inwestycyjnych, rozwój turystyki i powiązanych z nią usług, a także wsparcie w zakresie pozyskiwania środków zewnętrznych dla małych i średnich przedsiębiorstw i gospodarstw rolnych. Kolejnym celem jest podniesienie jakości życia mieszkańców. Jego osiągnięciu ma służyć aktywizacja lokalnego rynku pracy, rozwój form opieki i integracji społecznej skierowanej do najstarszych mieszkańców powiatu, stworzenie programu aktywizacji i integracji osób niepełnosprawnych, rozwój funkcji Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, oraz promocja aktywnego i zdrowego stylu życia wśród mieszkańców a także wzrost bezpieczeństwa. Równie ważnym punktem Strategii jest podniesienie jakości edukacji. Tu wśród mających się pojawić działań warto wymienić poprawę warunków nauczania, rozwój i podnoszenie jakości usług doradztwa zawodowego, rozwój współpracy szkolnictwa z lokalnymi przedsiębiorcami i rozwój kształcenia ustawicznego.

Jeżeli chodzi o finansowanie Strategii, to podstawowym źródłem jej finansowania ma być budżet powiatu wałbrzyskiego, budżety samorządów znajdujących się w obrębie powiatu, oraz środki przeznaczane na działalność statutową organizacji pożytku publicznego, środki pochodzące ze źródeł prywatnych wydatkowane przez współpracujące z powiatem osoby i przedsiębiorstwa w ramach wspólnie realizowanych w formule partnerstwa publiczno-prywatnego działań i projektów, a także zewnętrzne źródła finansowania - przede wszystkim środki samorządu województwa dolnośląskiego, środki pochodzące z programów Unii Europejskiej i środki pochodzące z pozostałych krajowych i międzynarodowych instytucji i organizacji działających na rzecz rozwoju regionalnego.

- Cieszymy się, że ta Strategia została uchwalona. Jest to bardzo ważny dokument, który będzie służył powiatowi w latach 2014-2020, a więc w nowym okresie akcesyjnym. Bardzo ważne jest to, że znaleźli się chętni, którzy w tym zespole pracowali, bardzo aktywnie reprezentowali poszczególne gminy Powiatu Wałbrzyskiego. Gdyby ten dokument został opracowany tylko przez urzędników, którzy nie znają realiów poszczególnych gmin, byłby to sztuczny dokument. Ponieważ został poddany konsultacjom w różnych gminach, został solidnie, dobrze opracowany. Jest sporo zadań w różnych dziedzinach, dużo celów, które będziemy realizowali. Mam nadzieję, że będą stworzone możliwości, żeby Powiat mógł pisać wnioski o akcesję. Żeby takie wnioski pisać, musimy się wykazać własnymi środkami, które musimy zabezpieczyć na realizację poszczególnych zadań - powiedział po zakończeniu sesji Starosta Wałbrzyski Józef Piksa.

Drugim punktem obrad, który został poddany pod głosowanie podczas dzisiejszej sesji Rady Powiatu Wałbrzyskiego było podjęcie uchwały w sprawie podziału Powiatu Wałbrzyskiego na okręgi wyborcze, ustalenia ich numerów, granic oraz liczby radnych wybieranych w każdym okręgu wyborczym. Jak się okazało zmianie uległa jedynie podstawa prawna, ponieważ obecnie obowiązuje już Kodeks Wyborczy, natomiast w związku z wprowadzeniem nowych przepisów nie nastąpi zmiana granic okręgów wyborczych a ich numery również pozostają bez zmian. Tu Radni głosowali jednomyślnie i uchwała została przyjęta 14 głosami "za".

Ogłoszenia

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group